
Michal Rajčan. FOTO – ARCHÍV
BANSKÁ BYSTRICA – Podľa odborníkov zjazdár dozrieva v dvadsaťpäťke, ale takého starého lyžiara slovenská reprezentácia už dávno nepoznala. Dovtedy totiž peniaze rodičov a sponzorov nevydržia a talenty sa obzerajú po iných možnostiach. Posledným prípadom je banskobystrický rodák Michal Rajčan, ktorý sa ešte len chystá osláviť 23. narodeniny (nar. 1. októbra 1980). Znechutený odchádza do Ameriky.
S lyžovaním začal po stredoslovenských kopcoch a od mládežníckych kategórií sa presadzoval medzi najlepšími. Prvý štart na MS seniorov pred dvoma rokmi v rakúskom St. Antone premenil na jedenástu priečku v kombinácii a jeho ďalšia kariéra dostala nádejné kontúry. Vlani na olympiáde v Salt Lake City zažil prvé sklamanie po kombinačnom zjazde, keď smiešne tri stotiny milimetra navyše pri premeraní vzdialenosti spodnej hrany lyže a lyžiarky znamenali diskvalifikáciu. Povzbudenie prišlo 19. januára tohto roku vo švajčiarskom Wengene, keď presne 11 rokov po Mariánovi Bírešovi (16. v kombinácii v Kitzbühli) bol konečne ďalším Slovákom bodujúcim v kombinácii Svetového pohára. Za 9. miesto získal 26 bodov.
Ďalší úder osudu nasledoval o niekoľko dní na svetovom šampionáte v neďalekom St. Moritzi, keď pre nedostatok FIS bodov nemohol nastúpiť v kombinácii, pričom sa to dozvedel doslova v hodine štartu. ,,Napadlo mi skončiť s lyžovaním, ale všetko som si premyslel po návrate domov,“ povedal vtedy M. Rajčan.
Nádeje začal vkladať do Ameriky, kde bol pred dvoma rokmi na mesačnom tréningovom pobyte. ,,Môj sponzor sa rozhodol ukončiť spoluprácu so Slovenským lyžiarskym zväzom. Už dlhšie som nezamestnaný, ale na úrad práce sa nechcem zapísať. Rozhodol som sa odísť do zahraničia. Kontaktoval som dve vysoké školy v Amerike a v decembri pôjdem na skúšky na Univerzitu Colorado v Denveri. Ak úspešne zvládnem testy, v januári nastúpim na štvorročné štúdium. Môžem si vybrať ekonomický smer alebo novinárčinu.“
Absolvent osemročného Športového gymnázia v Banskej Bystrici má stále veľké lyžiarske plány, aj keď vie, že počas štúdia za morom sa na preteky SP, organizované väčšinou v Európe, takmer nedostane. ,,V škole sú výborné tréningové možnosti a s univerzitným družstvom som už trénoval. Budem jazdiť Americký pohár a ak pôjde moja výkonnosť hore, vrátim sa naspäť. Ak nie, aspoň si urobím školu.“
Do USA Michal odlieta v utorok. Najskôr si chce na rôznych brigádach zarobiť nejaké peniaze a zdokonaliť sa v angličtine. Každú voľnú chvíľku chce venovať kondičnej príprave a keď napadne sneh, trénovať v bránach. ,,Je smutné, že slovenský zväz nechce zabezpečiť prípravu aspoň dvoch zjazdárov. Môj sponzor mal predstavu, že ma bude podporovať viac ako sezónu, mal určité predstavy, ale keď spoznal ľudí a podmienky na zväze, rozhodol sa inak. Napriek tomu nechcem skončiť s reprezentáciou, len idem lyžovať inde. Budem mať 23 rokov a nemôžem čakať, že sa niečo zmení. V reprezentácii som päť rokov, ale z roka na rok je to horšie. Musím myslieť na seba, a nie iba počúvať sľuby,“ dodal M. Rajčan.
Pred zimnou olympiádou dostal financie na prípravu od Slovenského olympijského výboru, ale potom sa všetko vrátilo do starých koľají. ,,Pred každou sezónou sľubujú zo zväzu peniaze, ale počas zimy zistíme, že nemáme za čo chodiť na preteky. Nemôže mi predsa mama navariť, aby som mohol ísť na sústredenie. Nemáme základné veci, ako je pitný režim či regenerácia, ale vyžadujú od nás, aby sme vypisovali nejaké tréningové tabuľky. V takýchto podmienkach nemôžeme lyžiarsky napredovať. Vlani skončil vo funkcii reprezentačného trénera Jozef Smekal a odvtedy to bola hrôza. Tu nejde iba o peniaze, ale o celkové podmienky.“
MIRO GREŠKO