BRATISLAVA – Dnes večer sa v hale SBC Center v texaskom meste San Antonio sa začína finálová séria basketbalovej NBA. Súperom miestnych Spurs budú New Jersey Nets. Odborníci i americká tlač sa zhodujú, favoritom je víťaz Západnej konferencie San Antonio. Hráči i vedenie vicemajstra sľubujú, že finále bude na rozdiel od vlaňajšieho, v ktorom New Jersey prehralo takmer bez odporu 0:4 s Los Angeles Lakers.
Čo môže rozhodnúť o titule? Pre San Antonio hovoria viacročné skúsenosti z ťažkých zápasov play off v zreteľne kvalitnejšej Západnej konferencii. Spurs majú v kádri viacerých hráčov, ktorí už NBA vyhrali – v sezóne 1998/99 zdolali v súboji o majstrovské prstene New York Knicks 4:1. Významným faktorom môže byť kvalita na dôležitých podkošových postoch, kde má San Antonio jednu z najlepších dvojíc v histórii NBA vôbec – Tima Duncana – na snímke TASR – (213 cm, najužitočnejší hráč posledných dvoch sezón) a Davida Robinsona (216). Nets majú na pozícii centra a „štvorky“ menej skúseného Jasona Collinsa (213) a Kenyona Martina (206).
Opačne vyznie porovnanie rozohrávačov. Podľa mienky mnohých je Jason Kidd – na snímke Reuters – najlepší dirigent na svete, po príchode do New Jersey dokázal dvakrát potiahnuť predtým podpriemerný tím Nets až do finále. Olympijský víťaz zo Sydney 2000, päťnásobný účastník All Star Game, s ročným platom 8,44 milióna dolárov, vedie v tejto sezóne rebríček najlepšie prihrávajúcich hráčov (spolu 711 asistencií, na zápas 8,9) a v získaných loptách je piaty. Dvadsaťjedenročný Francúz Tony Parker zo San Antonia, i keď má za sebou veľmi vydarené zápasy play off, bude musieť proti Kiddovi zabrať zo všetkých síl. Na pozícii „dvojky“ i menšieho krídla by mala byť približná rovnováha.
Nie zanedbateľnú úlohu môže zohrať lavička a San Antonio má najmä v trojici Speedy Claxton, Malik Rose a Emanuel Ginobili použiteľnejších i strelecky platnejších striedajúcich hráčov. (šef)
Hlasy pred fináleGregg Popovich, tréner San Antonia: „Čaká nás náročné finále. Dôležité bude, aby sme v prvých dvoch zápasoch využili výhodu domáceho prostredia. Musíme hrať sústredene počas celého zápasu, nemôžeme si dovoliť herné výpadky ako v sérii proti Dallasu.“
Byron Scott, tréner New Jersey: „Sme skúsenejší ako minulý rok, určite budeme o majstrovský titul bojovať do posledného zápasu. Našou výhodou je sila kolektívu, keď sa nedarí jednému, zaberie druhý. Na Duncana budeme musieť niečo vymyslieť.“
Tim Duncan, San Antonio: „Súper mal k dispozícii viac oddychu, čo môže byť výhoda i nevýhoda. Musíme hrať svoju hru a potom verím, že budeme úspešní. Dostali sme sa ďaleko a k naplneniu nášho cieľa nám už nechýba veľa.“
Kenyon Martin, New Jersey: „Minulý rok bol úspechom, že sme sa vôbec do finále dostali. Teraz chceme viac, už nie sme nováčikmi. Na súboje s Duncanom sa teším, milujem výzvy. Z prvých dvoch zápasoch u súpera chceme vyhrať aspoň jeden.“
(sita)
Cesta do fináleSan Antonio
Základná časť: 60 víťazstiev, 22 prehier
Play off
1. kolo: Phoenix (4:2 na zápasy)
2. kolo: L. A. Lakers (4:2)
Finále Západnej konferencie: Dallas (4:2)
New Jersey
Základná časť: 49 víťazstiev, 33 prehier
Play off
1. kolo: Milwaukee (4:2)
2. kolo: Boston: (4:0)
Finále Východnej konferencie: Detroit (4:0)
Finále NBA (posledné ročníky)2002 Los Angeles Lakers – New Jersey Nets 4:0
2001 Los Angeles Lakers – Philadelphia 76ers 4:1
2000 Los Angeles Lakers – Indiana Pacers 4:2
1999 San Antonio Spurs – New York Knicks 4:1
1998 Chicago Bulls – Utah Jazz 4:2
1997 Chicago Bulls – Utah Jazz 4:2
1996 Chicago Bulls – Seattle SuperSonics 4:2
1995 Houston Rockets – Orlando Magic 4:0
1994 Houston Rockets – New York Knicks 4:3
1993 Chicago Bulls – Phoenix Suns 4:2
1992 Chicago Bulls – Portland Trail Blazers 4:2
1991 Chicago Bulls – Los Angeles Lakers 4:1
1990 Detroit Pistons – Portland Trail Blazers 4:1