V kolobehu života je jar a leto odjakživa synonymom znovuzrodenia. Príroda to vie, len naše telo akoby nechápalo. Práve vtedy, keď sa všetko vôkol nás začne prebúdzať zo zimného spánku necítime sa najlepšie. V čase, keď by sme aj my mali začať sršať novým prílevom energie, chýba nám elán a optimizmus. Je to neklamný znak jarnej únavy a nastupujúceho leta, ktorá sa u ľudí citlivejších na zmenu počasia prejavuje oveľa intenzívnejšie.
Živá voda
Načerpať energiu, prinavrátiť psychickú rovnováhu, uvoľniť napätie a zbaviť bolesti, to všetko dokáže obyčajná voda. Liečebná moc vody (hydroterapia) je známa už odpradávna. Veľa chrámov v starovekom Grécku zasvätených bohovi lekárstva Asklépiovi, bolo postavených nad horúcimi prameňmi. Kúpele obľubovali aj Rimania alebo Turci. O liečivých účinkoch vody vedeli aj starí Číňania a pôvodní obyvatelia Ameriky. V Európe viedla obľuba liečebných účinkov prameňov k vzniku kúpeľných domov a elegantných kúpeľ-ných miest, kde sa spočiatku chodila liečiť a relaxovať európska smotánka.
Ideálnou zbraňou v boji proti únave, stresu, depresii, fyzickému či psychickému vyčerpaniu, ale aj reume, cievnym i srdcovým ochoreniam je podľa odborníkov perličkový kúpeľ. Drobné bublinky vzduchu vháňané do vody jemne masírujú celé telo a stuhnuté svaly, kĺby i myseľ sa postupne uvoľňujú. Pri zlomeninách, výronoch, artrofii, či svalovej únave lekári zasa doporučujú vírivý kúpeľ. Ten sa podľa potreby aplikuje na končatiny alebo celé telo. Prúd vody, ktorý intenzívne masíruje jednotlivé časti tela využíva aj podvodná masáž. Pôsobenie vody uvoľňuje stuhnuté tkanivo, zlepšuje metabolizmus a pomáha odstraňovať únavu, bolesti svalov, kĺbov a chrbtice.
Aj vôňa dokáže liečiť
Blahodárny účinok vody sa ešte znásobí pridaním liečivých byliniek do kúpeľa. Sám Hippokrates tvrdil, že „vonný kúpeľ a olejová masáž každý deň - to je cesta ku zdraviu. „ Telo totiž prijíma aktívne látky nielen cez póry pokožky ale zároveň ich aj vdychujeme nosom. K najznámejším bylinkám, ktoré sa často používajú ako prísady do kúpeľa patrí rumanček, medovka, levanduľa, rozmarín, tymián či eukalyptus. Už naše babičky vedeli, že rumanček pôsobí upokojujúco na pokožku. Chráni ju pred vysušením, alergiami, ekzémami a má blahodárny účinok na jej regeneráciu. Medovka je známa svojimi antidepresívnymi a uvoľňujúcimi účinkami. Po levanduli sa nám bude dobre zaspávať a naša pokožka bude pružná a hydratovaná. Eukalyptový olej spolu s tymianovou esenciou je prvou pomocou pri prechladnutí, kašli a nádche. Pôsobí antibakteriálne a posilňuje imunitný systém. Životabudičom je rozmarín, ktorý dodáva telu vitalitu a zlepšuje prekrvenie.
Liečebná sila dotykov
Ďalším prastarým liekom na ubolené telo a dušu je dotyk. Preto skôr, ako siahnete po tabletke proti bolesti hlavy alebo chrbtice vyskúšajte liečivú silu dotykov zručného maséra. Správne prevedená masáž totiž povzbudí krvný obeh a prekrvenie. Telo dostáva podnety, ktoré aktivujú jeho samoliečiteľské sily, znižujú hladinu stresových hormónov, zmierňujú bolesti, uvoľňujú svalové i psychické napätie.
Liečivú silu masáži poznali ľudia už v staroveku. Pôvod slova masáž je odvodený od gréckeho slova „massó“, čo znamená mačkať a hnietiť. Najstaršie písomné zmienky o masáži sú známe z Egypta, Číny a Indie. Za pôvodných zakladateľov masáží sa považujú Babylónčania a Asýrčania. Do Grécka sa masáž dostala z Egypta, kde sa používali pri masážach rôzne vonné oleje. Grékov masážam naučili aj Rimania. V rímskych kúpeľoch sa nechávali bohatí masírovať svojimi otrokmi.
Rozšírenie epidémií v stredoveku viedlo k obmedzovaniu kúpeľov a tým aj k redukcii masáží. V tomto období im najviac holdovali Arabi, Turci a Peržania.
Nie je masáž ako masáž
Existuje niekoľko druhov masáží a masážnych techník. K tým základným patrí klasická masáž. Obsahuje základné masážne ťahy a používa sa pri únave svalov a bolesti kĺbov a chrbtice.
Pri reflexnej masáži sa využívajú tlakové body na tele, k čomu je nutná znalosť reflexných zón. Veľmi účinná a zároveň príjemná je ázijská terapia - reflexná masáž chodidiel, ktorá vznikla v Číne asi pred 5000 rokmi. Reflexológovia považujú chodidlo za „zrkadlo tela,“ pričom ľavé chodidlo zobrazuje ľavú stranu tela a pravé pravú. Choroby určitých častí tela sa liečia masážami tzv. reflexných bodov na chodidlách. Pričom masáž má odbúrať blokády „energetických kanálov“ v tele tak, aby energia mohla volne prúdiť a liečiť.
Proti stresu, depresii a únave celého organizmu intenzívne pôsobí jemná relaxačná masáž, ktorá sa vykonáva s pomocou relaxačného oleja.
V poslednej rokoch stúpa popularita masáže lymfatických ciest, tzv. lymfodrenáže. Lymfodrenáž je jemná, neagresívna masážna technika zameraná na zlepšenie toku lymfy v lymfatickom systéme, ktorého funkciou je odstraňovanie škodlivín z tela.
Masáž môže byť ručná, alebo sa pri nej používa špeciálny masážny prístroj. Táto technika sa používa z kozmetických dôvodov napr. ako pomocný prostriedok v boji proti celulitíde, na zlepšenie pokožky dekoltu a tváre. Účinná je aj pri nadmernej záťaži dolných končatín, ako podpora imunitného systému, alebo forma relaxácie pri nadmernej psychickej záťaži. V neposlednej rade sa zvykne aplikovať v rámci jarnej alebo jesennej očistnej kúry.
Pred vrcholovým športovým výkonom sa na povzbudenie svalovej činnosti používa tzv. športová masáž.
Pozitívne účinky klasickej, lymfatickej a reflexnej masáže v sebe spája tzv. Bowenova tlaková masáž. Táto technika bola vyvinutá v 50. rokoch 20. storočia v Austrálii. Vyučovať ju začali v polovici 90-tych rokov žiaci jej autora Thomase Bowena. Od tej doby sa rozšírila prakticky do celého sveta. Jej cieľom je povzbudenie vnútorných obranných mechanizmov organizmu a to tak, že jednotlivé masážne pohybu stimulujú nervové zakončenia v blízkosti akupresúrnych bodov. Čo je zaujímavé, Bowenova masáž sa používa aj pri ošetrení zvierat - psov a koní.
Zdravie a krása z Ďalekého východu
Existuje celá rada masáží, ktoré sú odvodené od jednotlivých kultúr. V Japonsku je jednou z najobľúbenejších bodová masáž shiatsu. Japonci tvrdia, že táto masáž obnovujú prúdenie pozitívnej energie chi (tiež qi). Využíva dotyk a jemný tlak na vyburcovanie samoliečiacich schopností organizmu. Cieľom terapie, ktorá sa mimochodom aplikuje na špeciálnej podložke na zemi, je korigovanie chybných vnútorných funkcií a podpora zdravia pomocou usmerňovania toku životnej energie do konečného harmonického stavu. Shiatsu zmierňuje bolesti hlavy, kĺbov, chrbtice, povzbudzuje a podporuje činnosť jednotlivých orgánov a imunitného systému.
Masážne techniky 2000 rokov staré využíva masáž Qi, ktorú Japonci prevzali od Číňanov. Táto, u nás takmer neznáma masážna technika má človeku vyčistiť lymfatické uzliny a tak zlepšiť krvný obeh a posilniť imunitný systém. Masáž prebieha v troch fázach a trvá viac ako tri hodiny. Zahŕňa dôkladný peeling, po ktorom sa na pokožku nanesie teplý krém a celé telo, vrátane lebky a ušných lalôčikov, sa špeciálnymi ťahmi trikrát premasíruje. Terapiu zakončuje akupresúra, ktorá sa aplikuje cez nahriatu osušku.
Ďalšou prastarou japonskou terapiou je rei-ki. Prikladania rúk terapeuta na telo pacienta dodáva energiu, posilňuje a harmonizuje organizmus, pôsobí proti bolesti, stresu, depresii a únave. V Japonsku a Číne má korene aj 3000 rokov stará masážna technika - akupresúra. Je kombináciou masáže a akupunktúry. Namiesto vpichovania ihiel sa však používa silný tlak prstov v miestach akupresúrnych bodov, zhodných s akupunktúrnymi, čo v konečnom dôsledku prináša úľavu od bolesti. Akupresúra sa používa na liečenie mnohých problémov. Počnúc bolesťami chrbta, cez nespavosť, migrény až po alergie.
Tajomstvom krásy z Orientu je turecká masáž hamam, pri ktorej sa telo masíruje špeciálnou látkovou rukavicou.
Pri tatarskej masáži sa zasa telo energicky masíruje kĺbmi prstov. Tým sa dosiahne intenzívne prekrvenie kože, ktorá sčervenie a dostaví sa pocit tepla. Pôvodne sa vraj táto technika používala na liečbu omrzlín. (dh)