BAGDAD - Asi tritisíc vojakov rozpustenej irackej armády včera pochodovalo k bagdadskému sídlu americkej správy Iraku a hrozilo samovražednými útokmi na americké jednotky, ak im nebude vyplatený žold. Mnohí tiež žiadali, aby Američania z Iraku odišli a aby bola rýchlo zvolená nová iracká vláda. Prepustení vojaci sa zhromaždili pred sídlom správy, ktorým je jeden z bývalých prezidentských palácov, vykrikovali heslá a sťažovali sa, že nemôžu uživiť svoje rodiny. „Z každého z nás sa stane samovražedný atentátnik,“ kričal bývalý dôstojník. „Urobím zo všetkých šiestich dcér bomby, ktoré budú zabíjať Američanov.“
Americký civilný správca Iraku Paul Bremer nariadil 23. mája rozpustenie irackej armády a bezpečnostných zložiek. O zamestnanie tak prišlo 400-tisíc ľudí. Doterajším vojakom mala byť vyplatená posledná mesačná mzda. Bremer tiež oznámil, že bude „čo najskôr vytvorená nová iracká armáda“. Lehotu ale neupresnil.
Koaličné sily v Iraku stále riešia otázku mešít ako centier pre organizáciu násilného odporu. Iračania ukrývajú zbrane v mešitách a z nich útočia na koaličných vojakov, odvysielala včera rozhlasová stanica prevádzkovaná koalíciou v Iraku. „Koaličná armáda uznáva všetky posvätné miesta a dokázala to pri oslobodzovaní Iraku. Uznáva posvätný charakter týchto miest, to ale neznamená, že ich môžu zločinné živly začať využívať na atentáty,“ uviedol rozhlas.
Civilná správa v Iraku sa rozhodla zrušiť plánovaný celoiracký kongres, z ktorého mala vzísť skupina nových irackých zákonodarcov. Namiesto toho správa do šiestich týždňov zostaví politickú radu, ktorá bude spolupracovať s dočasnou správou. Skupina bude mať 25 až 30 členov a ich úlohou bude radiť civilnej správe v politických i hospodárskych záležitostiach. Celoiracký kongres sa mal podľa pôvodných plánov konať začiatkom júna, neskôr bol termín odložený na júl. (čtk, reuters)
Pápež hovoril s Powellom o Iraku
RÍM - Minister zahraničia USA Colin Powell včera hovoril s pápežom Jánom Pavlom II. o obnove Iraku a o americkom úsilí o dosiahnutie zmieru medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Powell je najvyšším činiteľom Spojených štátov, ktorý rokoval vo Vatikáne po tom, čo pápež vyjadril nesúhlas s vojnou proti Iraku. Podľa komuniké vydaného Vatikánom obaja predstavitelia zdôraznili, že v Iraku je nutné zaručiť základné práva, hlavne náboženskú slobodu. Pápež a šéf americkej diplomacie sa zhodli na tom, že hospodársku a politickú obnovu Iraku nemôžu organizovať len vybrané krajiny, ale treba počítať so spoluprácou medzinárodného spoločenstva. Powell i pápež sa nádejajú, že výsledkom terajších rokovaní na Blízkom Východe budú nakoniec dva štáty - izreaelský a palestínsky - s rovnakou bezpečnosťou a suverenitou. (čtk)