
Zimbabwianske ulice obsadili demonštranti a polícia. FOTO - REUTERS
ých demonštrácií.
Najvyšší súd zakázal demonštrácie, štrajky a pochody už v sobotu s odôvodnením, že ich cieľom je zvrhnutie legálne zvoleného prezidenta a vlády. Posledné voľby v krajine z roku 2002 Mugabe vyhral, ale medzinárodní pozorovatelia ich odsúdili ako zmanipulované a EÚ a USA na Zimbabwe uvalili hospodárske embargo.
Prvé niekoľkotisícové protestné pochody privítali policajti slzným plynom. Policajti už zastrelili najmenej jedného človeka. Skupinky demonštrantov obkľučujú a bijú obuškami. Zahraniční novinári majú problémy so vstupom do krajiny, píše BBC.
Opoziční aktivisti vyhlásili, že na plánoch päťdňových protestov proti Mugabeho režimu nič nemení vyhlásenie vlády, že tvrdo zakročí. „Preskupíme sa. Streda môže byť poriadne nepokojným dňom. Ľudia postupne nadobúdajú odvahu, aj keď stoja tvárou v tvár hrubej sile,“ povedal hovorca opozície Douglas Mwonzora.
V uliciach Harare od nedele hliadkujú obrnené vojenské vozidlá, polícia má najvyššiu pohotovosť. Na hlavných cestách vyrástli zátarasy. Nad mestom Bulawayo, ktoré je v Harare považované za baštu opozície, prelietavajú vojenské vrtuľníky. Vládne vozidlá rozhadzujú letáky, v ktorých vláda vyzýva občanov, aby sa k protestom opozície nepripojili, „aby robotníci mohli pracovať, deti chodiť do školy, obchody mohli zostať otvorené“ a aby nenaleteli „britským bábkam“. Je to po prvýkrát, čo Mugabeho režim siahol k takejto politickej agitácii. Väčšina rozhadzovaných letákov ale zostáva ležať bez povšimnutia na uliciach. Mugabe totiž čelí najväčšiemu prepadu dôvery od nastolenia jeho režimu v roku 1987.
Vláda opakovane obviňuje Veľkú Britániu, bývalú koloniálnu mocnosť, že financuje Hnutie za demokratickú zmenu a opozíciou podporované odbory, aby zvrhli prezidenta Mugabeho. „Nedopustíme, aby sme boli znovu kolonizovaní,“ vyhlásil v rozhlase minister obrany Sydney Sekemarai.
Opozícia hrá na dve strany. Vláde tvrdí, že chce s Mugabem rokovať o katastrofálnej ekonomickej situácii a o nových voľbách. Zároveň ale vyzýva občanov, aby vyšli do ulíc, pretože myslieť si, že sa diktátor vzdá moci bez boja, je vraj číra ilúzia.
Cez víkend obyvatelia Harare a ďalších miest reagovali po svojom, vrhli sa na obchody a nakupovali všetko, čo v nich bolo. S krízami majú skúsenosti - inflácia v Zimbabwe sa pohybuje okolo 270 percent, nezamestnaných je viac ako 60 percent populácie. Chýba benzín, lieky, základné potraviny. Vypuknutiu humanitárnej katastrofy vraj bráni len úzky pramienok medzinárodnej pomoci.
(zo, čtk, reuters)