Valuty a devízy
Valuty sú zjednodušene bankovky a mince cudzích štátov. Valuty potrebujeme najmä pred cestou na zahraničnú cestu. Devízy sú peniaze, ktoré zostávajú na účtoch. Ak teda prevedieme z nášho účtu na iný doláre alebo eurá, operujeme s devízami. Na kurzových lístkoch zvyknú byť kurzy rozdelené do dvoch skupín práve podľa toho, či ide odevízy, alebo o valuty. Platí, že kurz vyjadruje, koľko korún musíme zaplatiť za jednu cudziu menu. Ak je hodnota zahraničnej meny rádovo odlišná od slovenskej koruny - napríklad maďarský forint, udáva kurzový lístok sumu, ktorú musíme v korunách zaplatiť za 100 prípadne 1000 jednotiek zahraničnej meny.
Nákup, predaj a stred
Ak potrebujeme v banke kúpiť zahraničnú menu, zaujíma nás kurz „predaj“. Valuta aj devíza stojí v banke vždy viac, keď sa nakupuje, než keď sa predáva. Znamená to, že po návrate z dovolenky môžeme banke naspäť predať svoje valuty za kurz, ktorý bude menej výhodný než pri kúpe. Jeho presnú výšku zistíme v stĺpci „nákup“.
Niektoré kurzové lístky obsahujú aj kurz „stred“. Ten je zaujímavý pre tých, čo operujú s devízami. Za stredný kurz zvyknú niektoré banky predávať aj zahraničnú menu v prípade, že ju minieme platobnou kartou v zahraničí (napríklad 100 forintov = 18,20 Sk). (jj)
Krajiny eurozóny
Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Grécko,
Holandsko, Írsko, Luxembursko,
Portugalsko, Rakúsko, Nemecko,