
Afrika je zaujímavou oblasťou pre potenciál slnečnej energie, ktorý ponúka aj kolektorom. Tie sa využívajú na ohrev vody, vykurovanie bazénov, skleníkov a rodinných domov. ILUSTRAČNÉ FOTO - WWW.THERMOMAX.COM
firmy ide o najväčší jednorazový kontrakt uzavretý s odberateľom z Afriky a pre firmu sa črtá možnosť ďalších dodávok pre túto oblasť,“ uviedol riaditeľ Thermosolaru Milan Novák. Slnečné kolektory zo žiarskeho Thermosolaru už zásobujú energiou české veľvyslanectvo v Tunise, hotely v Káhire a inštalovali ich aj v Botswane.
Africký kontinent je podľa Nováka pre svoj potenciál slnečnej energie jedným z najzaujímavejších teritórií na využívanie solárnych zariadení. „Presadenie na nových trhoch je dôležité, keďže na hlavných solárnych trhoch v západnej Európe, predovšetkým v nemecky hovoriacich krajinách, pokračuje odbytová kríza,“ dodal Novák. Žiarčanom sa podarilo čiastočne kompenzovať zníženie predaja v západnej Európe aj zvýšením exportu do Česka, Maďarska, Slovinska a Chorvátska.
Thermosolar podľa Nováka ovláda na Slovensku približne 80 percent trhu a umiestnil na ňom takmer 22 percent svojej produkcie. Do krajín Európskej únie vlani vyviezol približne polovicu výroby, do ČR asi 16 a do ostatných štátov, najmä v strednej a východnej Európe, okolo 13 percent kolektorov.
Spoločnosť dosiahla vlani tržby vo výške 110 miliónov korún, čo je medziročný nárast o 16 percent. Hrubý zisk zostal na úrovni 3,16 milióna korún. Dve zakladateľské firmy Thermosolaru, vrátane samotnej spoločnosti, vyrobili počas svojej 30-ročnej existencie viac ako 540-tisíc štvorcových metrov termických slnečných kolektorov. Predstavuje to tisíce solárnych zariadení na prípravu teplej úžitkovej vody, ohrev vody v bazénoch, solárne prikurovanie budov a na rôzne iné špeciálne účely. Kolektory pracujú aj v extrémnych alebo neštandardných podmienkach. Príkladom je inštalácia vákuových plochých kolektorov na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze vo výške 2 650 metrov nad morom v nemeckých Alpách alebo odsoľovanie morskej vody v Ománe.
(sita, tasr)