BRATISLAVA - V piatok pred polnocou urobilo 120 policajtov vrátane kukláčov raziu na hudobnom festivale Svätojurský rámus vo Svätom Jure. Dôvodom bolo podľa hovorkyne polície Marty Bujňákovej to, že v areáli tamojšej reštaurácie Tornádo sa distribuujú a požívajú drogy a že sa tam pohybujú podozrivé osoby. Zásah bol podľa nej zákonný.
Polícia zatiaľ nepovedala, či nejaké drogy našla, jeden účinok však razia mala - na druhý deň prišlo na festival už len 400 ľudí, kým deň predtým ich bolo 1500. Organizátori tvrdia, že mnohí neprišli zo strachu.
„Ešte v ten večer odišla polovica ľudí. Polícia nám najprv nechcela povedať, o čo ide. Potom tvrdila, že hľadajú isté osoby. Nenašli nikoho ani žiadne drogy. Výsledkom akcie bolo iba to, že nám zničili festival,“ povedala spoluorganizátorka Rámusu Lucia Bačová.
Razie policajtov môžu ohroziť návštevnosť iných festivalov. Polícia nechce prezradiť, či chystá aj ďalšie zásahy. Jaroslav Sahul z Prezídia Policajného zboru povedal: „Keby aj chystala, nebudem to hovoriť. Policajné akcie sa nerobia zo samopaše, vždy to k niečomu smeruje. Rozhodne však nie k tomu, aby sme odradili účastníkov festivalu.“
V prípade Rámusu sa to však polícii podarilo a hovorkyňa rockového festivalu Rock Pop Corgoň v Rimavskej Sobote Sylvia Turnerová má obavu, že pre takéto zásahy by „na budúce ročníky mohlo prísť menej návštevníkov“.
Michal Kaščák, spolutvorca najväčšieho letného slovenského festivalu Pohoda v Trenčíne, považuje zásah na Rámuse za zbytočnú demonštráciu sily. „Všetko sa dá riešiť normálnou slušnou spoluprácou s organizátormi,“ hovorí.
Nie je tajomstvom, že na akciách podobného druhu sa nachádzajú ľahké drogy. Podľa polície usporiadatelia o tom vedia, ale nič proti tomu neurobia.
„Nie je to náš problém, ak ľudia berú drogy. Chytať dílerov sa dá aj bez šikanovania všetkých ľudí - pripomína mi to princíp kolektívnej viny,“ oponuje Kaščák, ktorý poukazuje na fakt, že na Pohode mávajú rôzne združenia stánky s protidrogovou tematikou.
Kaščák si myslí, že policajný zásah môže byť útokom nielen proti drogovým dílerom, ale aj na rockovú kultúru. „Keď politici potrebujú hlasy, neváhajú si pozvať hudobné skupiny. Keď je po voľbách, pred verejnosťou sa ukazujú, ako potierajú drogy a zločin. Rock je pre takéto nezmyselné akcie najlepšia zámienka,“ hovorí. Rocková hudba je podľa neho na Slovensku stále braná ako príťaž.
PETER BÁLIK
IGOR STUPŇAN
Čo sa vlastne stalo?
Policajná razia na festivale Svätojurský rámus bola síce podľa polície zákonná, účastníci mali však iný pocit.
Stodvadsať policajtov vtrhlo na festival pred jedenástou večer, keď vystupovala punkrocková skupina Zóna A. Publikum si najprv myslelo, že ide o žart. Veľmi rýchlo sa presvedčilo, že nejde.
„Nechali nás trištvrte hodiny ležať na zemi. Keď som sa spýtal, o čo ide, povedali mi, aby som držal p…,“ hovorí Michal, ktorý kukláča upozornil, že je vulgárny a vzápätí dostal päsťou do tváre. Tvrdosť kukláčov pocítil aj hlavný organizátor Rámusu Maroš Bača. Ako povedal pre TASR, keď žiadal vysvetlenie alebo stretnutie s veliteľom zásahu, dostal odpoveď: „Lež a drž hubu, nebudeme sa s tebou baviť.“ Keď sa postavil, „šľahli“ ho o zem.
Odpovede od policajtov sa nedočkal ani na koncerte prítomný primátor Svätého Jura Alexander Achberger. „Odmietli mi uviesť veliteľa zásahu,“ povedal.
Hovorkyňa bratislavskej polície Marta Bujňáková povedala, že policajti skontrolovali 390 osôb a 12 motorových vozidiel. Výsledky kontroly sa spracúvajú. „Chceme upozorniť občanov, že takéto akcie nemajú za cieľ zmariť alebo prekaziť podujatia, na ktoré radi chodia mladí ľudia, ale naopak, ich cieľom je urobiť ich bezpečnejšími.“
Je paradox, že polícia vtrhla na festival práve v čase koncertu skupiny Zóna A, ktorá bola častým terčom policajných zásahov aj počas komunizmu. (peb, tasr)