
Na chodbe pražského mestského súdu to včera vyzeralo, ako za starých komunistických čias. Pri prerokúvaní obžaloby bývalého vysokého komunistického funkcionára sa stretli starí známi - pohlavári bývalého režimu zľava: expremiér komunistického Československa Jozef Lenárt, obhajca Kolja Kubíček, expremiér Lubomír Štrougal, niekdajší generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš a obžalovaný Karel Hoffmann. FOTO - ČTK
PRAHA - V prípade komunistického funkcionára Karola Hoffmanna, stíhaného za vlastizradu, svedčili včera pred súdom aj bývalí exponenti minulého režimu Lubomír Štrougal, Miloš Jakeš a Jozef Lenárt.
Obšírne opisovali chvíle vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Odmietli, že by pri rokovaní s prezidentom Ludvíkom Svobodom, na ktorom sa vtedy zúčastnili, bol predložený návrh na novú promoskovskú vládu.
Podľa Štrougala išlo na schôdzke 22. augusta len o konzultáciu, či by nemal prezident zvážiť vytvorenie novej vlády vzhľadom na neexistenciu vlády legálnej. Prezident to odmietol, dodal Štrougal. Hoffmann sa podľa obžaloby vlastizrady dopustil tým, že v noci na 21. augusta 1968 ako riaditeľ Ústrednej správy spojov dal svojim podriadeným pokyn, aby zastavili chod vysielačov Československého rozhlasu. Podľa štátnej zástupkyne chcel zabrániť tomu, aby sa odvysielalo vyhlásenie predsedníctva ÚV KSČ, ktoré vpád vojsk do Československa odsúdilo.
Vypovedal aj Miloš Jakeš, ktorému prišlo nevoľno, podlomili sa mu nohy a musel si sadnúť. Tvrdil, že mu nič nie je, bol však bledý a sudkyňa zavolala sanitku. Posadila ho na chodbu, ale Jakeš po chvíli odišiel. Hovorca záchrannej služby Jan Škoula povedal, že Jakeša vyšetrila lekárka a zistila, že jeho stav si nevyžaduje hospitalizáciu.
Hlavné pojednávanie je naplánované na zajtra. (čtk)