
Lara Croft kolovala na internete v pirátskej verzii, ešte než sa dostala do kín. FOTO - IMDB
Za dvanásť hodín si stiahnete film, zaplatíte pár dolárov, pozriete si ho na svojom počítači alebo ho káblom napojíte na televízor a filmová spoločnosť bude rada, že sa nedívate na DVD vyrobené načierno. O to išlo aj hudobnému Napsteru, ale pirátov neustrážili. Prečo by sa to Hollywoodu malo podariť?
„Musíme ponúknuť legálnu, kvalitnú a príťažlivú alternatívu k tým pirátskym nahrávkam, čo sú teraz na sieti. Dúfame, že sa vyhneme problémom, ktoré má hudobný priemysel,“ povedal pre L. A. Times Kevin Tsujihara, viceprezident pre strategické plánovanie vo Warner Bros.
Na projekte spolupracujú najväčšie hollywoodske štúdiá - MGM, Paramount, Sony Pictures, Vivendi Universal a Warner Bros. Systém Moviefly vyvinula Sony a bude fungovať na spúšťacom systéme Microsoft aj Real Networks. Nový server zatiaľ nemá meno, ani sa nevie, kedy presne začne fungovať.
Iní hollywoodski obri - Disney, 20th Century Fox a Spielbergova firma DreamWorks - sa k nemu nepripoja. Vyzerá to, že si vytvoria ponukový list na známej internetovej adrese Movie.com.
Projekt filmového Napsteru ešte musí prežiť podozrenia amerického ministerstva spravodlivosti: nestane sa z nového portálu monopol? „Ponúkame čestnú alternatívu a Washington to musí uznať,“ povedal Yair Landau, prezident Sony Pictures Digital Entertainment.
Spoločnosti hovoria, že im ide najmä o pohodlie zákazníka. „Ak MGM otvorí svoj videoshop a Paramount svoj, bude sa nakupovať ťažšie, ako keby mal zákazník všetko na jednej webovej stránke,“ bráni sa David Bishop, prezident spoločnosti MGM.
Film Tomb Raider sa mal stať hitom, ale ešte kým v júni vyšiel, jeho čierne kópie už behali po internete. Také veci vedia producentov vyľakať.
Najskôr sa filmy kradli len s kamerami v kinách. Potom si ľudia prehrávali navzájom videokazety - to sa ešte dalo zniesť. No internet je rýchlejší a kópie, ako tvrdia americké médiá, budú čoraz lepšie. Dnes existujú siete, odkiaľ si môžete stiahnuť film zadarmo. Celý prenos však trvá viac ako dvanásť hodín, a to jediný dôvod, prečo sa online filmy nešíria tak rýchlo ako hudba. „Iba to nás zachraňuje,“ povedal pre BBC hovorca organizácie FACT (Federation Against Copyright Theft). Zatiaľ. Prenosy totiž majú byť stále rýchlejšie.
„Filmový server nevidím ako konkurenciu DVD. Pripojenie väčšiny ľudí u nás je také biedne. Ak si predstavím, že si niekto sťahuje film niekoľko hodín, tak prinajmenšom mu niekoľkokrát padne pripojenie,“ hovorí filmový publicista Miro Ulman. Dnes stojí na Slovensku jedno DVD približne 1200 Sk, videokazeta medzi 300 až 400 Sk. „DVD si budem kupovať aj naďalej. Nie sú to totiž len filmy, ale nájdem na ňom množstvo doplnkového materiálu - dokumenty o nakrúcaní, rozhovory, komentáre. A potom, kvalita filmu, ktorý by som si pol dňa sťahoval z internetu, nikdy nebude porovnateľná s kvalitou DVD, takže to všetko je len bublina,“ tvrdí známy slovenský „cineman“, spisovateľ Peter Pišťanek, šéfredaktor internetového časopisu Inzine.
MICHAL FRIŠ, ANDREA PUKOVÁ