chce kompletný návrh ústavnej zmluvy predložiť lídrom únie na ich summite v gréckom Solúne 20. a 21. júna, je však vnútorne rozdelený v otázkach rozdelenia právomocí medzi členskými krajinami a európskymi inštitúciami.
So terajším návrhom ústavnej zmluvy, ktorý predstavil predseda konventu Valery Giscard d`Estaing, nesúhlasia ani euroskeptici ani federalisti. Euroskeptici sa obávajú, že Giscardov návrh budúcej európskej ústavy zmení úniu na superštát. Federalisti, ktorí vyzývajú k čo najužšej európskej integrácii, zase argumentujú, že návrh je príliš konzervatívny a pravdepodobne povedie k dominancii veľkých
Predstavitelia Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Belgicka a Luxemburska sa v tejto súvislosti plánujú stretnúť v pondelok a pravdepodobne aj vo štvrtok, aby sa dohodli na kompromise. "Dúfame, že do konca týždňa prídeme s návrhom," uviedol pre agentúru Reuters Jacques Santer, bývalý predseda Európskej komisie a súčasný zástupca Luxemburska v konvente.
Faktom však je, že aj spomínané krajiny sa hlboko líšia v názoroch na niektoré časti budúcej európskej ústavy, najmä čo sa týka počtu komisárov alebo trvalého predsedu Európskej rady. Francúzsko a Nemecko napríklad tvrdia, že stály predseda rady umožní Európskej únii lepšie sa sústrediť na svoju zahraničnú politiku. Malé krajiny sa na druhej strane obávajú, že takýto predseda by bol výlučne pod vplyvom veľkých členských štátov a oslabil by komisiu, ktorá v únii reprezentuje komunitárne záujmy.
Pokiaľ ide o predsedu konventu Giscarda, ten dal v sobotu najavo, že svoje plány reformy inštitúcií nehodlá zmeniť. "(V návrhu ústavy) dôjde len k malým úpravám," povedal Giscard novinárom počas prestávky v zasadnutí konventu. Bývalý francúzsky prezident je podľa vlastných slov pripravený aj na to, že lídrom únie bude musieť v Solúne oznámiť, že konvent sa nedohodol. "Pôjdem do Solúna tak či tak. Nepôjdem tam však povedať, že sme dosiahli konsenzus. Poviem im: toto sme navrhli, ale rokovanie v konvente uviazlo na mŕtvom bude," povedal Giscard.
Niektorí členovia konventu začali hovoriť už aj o možnosti, že konvent lídrom únie v Solúne ponúkne viaceré možné návrhy, namiesto jedného, keďže sa členovia konventu nevedia dohodnúť. Giscard je však optimistický. "Myslím si, že dospejeme k záverom. Cieľom je vždy jediný text," uzavrel.