Dostať sa v zahraničí do problémov je nepríjemné. Zvlášť, keď sa človek ocitne v cudzej krajine bez peňazí, dokladov a bez znalosti reči. Takéto situácie by mali pomáhať riešiť zastupiteľské úrady Slovenska v cudzine. Občania však nie vždy vedia, čo všetko môžu od zastupiteľských úradov žiadať.
„Pred pár rokmi mi v Španielsku ešte ako študentke hneď po príchode ukradli pas aj peniaze. Veľvyslanectvo mi vystavilo náhradný doklad, s ktorým som sa mohla do jedného mesiaca vrátiť späť na Slovensko. Ja som tam však potrebovala zostať tri mesiace,“ hovorí Mária. Komunikácia s konzulárnym oddelením nebola podľa nej veľmi efektívna. „Trvalo mi vyše mesiaca, kým sa mi podarilo dohodnúť sa s ambasádou. Musela som im telefonovať trikrát týždenne,“ hovorí Mária.
Podľa konzula Veľvyslanectva SR v Madride Antona Jurkoviča väčšine turistov náhradný doklad na 30 dní stačí. „Prípady, že občan SR potrebuje zostať dlhšie, sa riešia individuálne. Je možné vydať doklad umožňujúci pobyt 90 dní, ak občan vie doložiť, že má skutočne dôvod v cudzine zostať – napríklad že si zaplatil jazykový kurz, školu a podobne,“ hovorí.
Postoj slovenského konzulátu, tentoraz v Ríme, kritizoval aj Patrik B., ktorého talianska polícia zatkla ako údajného antiglobalistu a strávil niekoľko dní vo väzení. „Nikto zo slovenského konzulátu ma nenavštívil. S našou ambasádou som nemal žiaden kontakt. Myslím si, že si nesplnili svoju povinnosť voči mne ako občanovi Slovenskej republiky,“ povedal v rozhovore pre SME. Konzulát v Ríme svoj postoj vo veci uväznených Slovákov obhajoval tým, že osobná návšteva zadržaných krajanov nie je povinnosťou.
Podľa nášho ministerstva zahraničných vecí sú právomoci konzulárnych oddelení dané medzinárodným právom, právnym poriadkom SR a právnym poriadkom krajiny pôsobenia. Isté veci preto jednoducho nemôžu zabezpečiť. „Hlavnou náplňou ich práce je pomoc občanom Slovenska, ktorí sa v zahraničí ocitli v núdzi, asistencia pri vybavovaní dedičstva v zahraničí, asistencia pri preprave telesných pozostatkov a úmrtiach našich občanov v zahraničí a riešenie problematiky trestnej činnosti občanov Slovenska v zahraničí. Konzuláty majú limitované možnosti na zasahovanie do konania policajných a justičných orgánov danej krajiny,“ zdôrazňuje ministerstvo.
Konzuláty tiež nepožičiavajú okradnutým slovenským občanom peniaze. „Sprostredkúvame však kontakt s príbuznými na Slovensku, a informuje o možnostiach, ako dopraviť peniaze zo Slovenska, napríklad cez systém Western Union,“ hovorí Monika Biela, konzulka v Aténach.
BARBORA TANCEROVÁ