čianskom živote. Na Slovensku je jeho garantom Inštitút sociálnych a kultúrnych štúdií UMB. Ako agentúru SITA informovala Alexandra Bitušíková z inštitútu, osobitne budú riešiť dve štúdie - o rovnosti príležitostí, najmä pri prijímaní do zamestnania, a o obchode s "bielym mäsom".
Cieľom projektu je porovnať štatistické údaje pred a po roku 1989, analyzovať uvádzanie právnych predpisov EÚ do národnej legislatívy a najmä do praxe. Ide napríklad aj o materskú dovolenku či odmeňovanie za prácu. Sledovať budú prezentovanie "ženskej problematiky" v médiách, pretože zmena verejnej mienky je podľa Bitušíkovej kľúčom k riešeniu problémov. Inštitút UMB bude kontaktovať najvýznamnejšie ženské organizácie a monitorovať, ako s nimi vláda a ďalšie orgány verejnej správy konzultujú postavenie žien. Oslovia tiež ministerky, poslankyne, odborárky, sudkyne, vojačky, cirkevné funkcionárky a aktivistky MVO.
Za užitočnú považuje Bitušíková diskusiu o kvótach, ktoré by zabezpečili dostatočnú účasť žien na rozhodovaní. Zdôraznila však, že by sa primerané zastúpenie žien vo vysokých funkciách malo stať prirodzeným, nenúteným výsledkom voľby ľudí.
Výsledkom projektu by mala byť správa pre EÚ. Budúce stretnutie odborníkov bude v januári 2004 v talianskom Miláne.