o, že Argentína už v septembri nebude vedieť vyrovnať svoje splatné záväzky.
„Za osem miliárd dolárov si možeš kúpiť trochu času, ale nevyrieši to tvoje problémy,“ povedal Kenneth Courtis z Goldman Sachs Group. Vo všeobecnosti však analytici prijali rozhodnutie MMF pozitívne, čo sa okamžite prejavilo aj na raste cien argentínskych štátnych dlhopisov. „Táto pomoc zahasila oheň,“ vyhlásila Susanne Wedig z frankfurtskej Deka Kapitalanlagegesellschaft. „Teraz musia prestať pobehovať dookola a zamerať sa na dlhodobé riešenia,“ dodala.
Rozhodnutiu o poskytnutí dodatočnej pomoci (MMF schválil pre Argentínu 14-miliardový úver ešte v decembri 2000), predchádzalo 12 dní náročných rozhovorov. Ich výsledkom bolo aj to, že Argentína prijala prísne podmienky, ktorými fond podmienil uvoľnenie pomoci. Argentína sa bude musieť okrem iného dohodnúť s veriteľmi a reštrukturalizovať dlh a obmedziť verejné výdavky tak, aby rozpočtový deficit klesol na nulu.
Ekonomická kríza v Argentíne trvá už niekoľko rokov, ale situácia sa počas predošlých mesiacov zhoršila a vzrástli obavy, že krajina sa stane platobne neschopnou alebo že bude musieť devalvovať svoju menu. Ceny argentínskych dlhopisov prudko klesli a vkladatelia si od konca júna vybrali z bánk asi 10 miliárd dolárov, z obavy pred možným zmrazením účtov alebo prudkého prepadu meny.
Ak by Argentína nebola schopná plniť svoje záväzky, malo by to negatívny vplyv aj na ostatné krajiny v regióne, tvrdia analytici. Tie by museli platiť viac za úvery a klesol by im objem investícií. Najvýraznejšie by pritom negatívne dôsledky argentínskych problémov pocítila podľa analytikov Brazília. „Nemyslím si, že niekto vie povedať, čo sa stane v Argentíne a ak sa niečo stane, ako sa to dotkne Brazílie,“ povedal jeden z analytikov. Ale aj z tohto dôvodu prednedávnom MMF schválil 15 miliárd dolárov pre Brazíliu na ochranu proti možným dosahom argentínskych problémov. GABRIEL KÁDASI