Prezident Rudolf Schuster už vyvrátil pochybnosti o prínosoch jeho miliónovej výpravy do srdca Amazónie. Všetko vysvetlil slovami: „Prišiel som sem preto, aby som zlepšil hospodárske vzťahy. Nehodlám porovnávať malé Slovensko s veľkou Brazíliou, ale sme v strede Európy a ja osobne mám výborné vzťahy s mnohými miestnymi politikmi,“ vysvetlil pre agentúru AP.
Slovenské podniky sa tak môžu tešiť na nespočetné a lukratívne kontrakty. Schuster dokonca poodhalil špičku tohto exportného ľadovca, keď spomenul aspoň zámer postaviť na juhu Brazílie tepelnú elektráreň vybavenú slovenským zariadením. Domnieva sa, že slovenská technológia by mohla byť užitočná pre zmiernenie brazílskej energetickej krízy.
Schuster však zabudol dodať, že tento kontrakt získali Slovenské energetické strojárne Tlmače už vo februári tohto roka aj bez prezidentovho pričinenia. Firma je už roky úspešná v zaujímavých tendroch po celom svete, spomeňme Čínu, USA či Taliansko, kam zatiaľ prezident ochranku na dovolenku nepozval.
Zaujímavá je aj predstava pána prezidenta o možnej spoločnej investícii do stavby riečnych lodí. Tie však robia na Slovensku len komárňanské lodenice, presnejšie po niekoľkých rokoch sa opäť snažia vyrobiť aspoň prvé tri riečne lode pre maďarského zákazníka.
Schuster však neverí len v posilnenie hospodárskych vzťahov medzi Brazíliou a samotným Slovenskom. Po vstupe do Európskej únie bude podľa neho Bratislava priam predurčená na úlohu obchodného sprostredkovateľa, aby tak pomohla zintenzívniť zahraničnoobchodné vzťahy Južnej Ameriky aj s inými východoeurópskymi krajinami.
Schusterova dovolenka bude preto podľa všetkého len pomyselným odrazovým mostíkom k exportnému eldorádu slovenských podnikov, čo potvrdí oveľa vyššie ambície ako len výmenu priemyselných tovarov za sojové bôby a tabak v hodnote troch miliónov dolárov, ktoré evidujú oficiálne štatistiky.
TOMÁŠ KURTANSKÝ