
Podľa výskumu sa deti najradšej hrajú vonku, rady by však do svojho sveta pritiahli aj rodičov. Možno aj na to je dobrý zajtrajší Medzinárodný deň detí.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
položiť doplňujúcu otázku.
Aktívnemu počúvaniu sa však dá naučiť a získať tak stratenú dôveru. Recept je veľmi jednoduchý.
Podľa amerického psychológa Thomasa Gordona, zaoberajúceho sa rodičovskou výchovou, stačí, ak po dieťati zopakujete poslednú vetu. Napríklad dieťa príde domov a oznámi. „Dnes som dostal trojku.“ Vtedy by mal rodič zopakovať: „Uhm, takže dnes si dostal trojku.“
V hlave dieťaťa sa rozozvučí signál – počúva ma – a pokračuje ďalej. „Áno, ale ja som to vedel, pani učiteľka ma však nepočúvala a dala mi trojku.“
Rodič by mal znovu zopakovať: „Nepočúvala ťa a dala ti trojku.“
A dieťa by malo vo svojom rozprávaní pokračovať. Veľa rodičov však v tejto fáze robí chybu a snaží sa situáciu hodnotiť, napríklad slovami – „ale to si len myslíš“, prípadne – „určite si to vedel na trojku, keď si dostal trojku“.
Rodič by sa mal vyhýbať akémukoľvek hodnoteniu, dieťa len počúvať a nechať ho vyrozprávať sa. Úspech je zaručený.
Aj v období, keď deti odmietajú akúkoľvek autoritu (najmä v puberte) sa s touto metódou dá s deťmi celkom dobre vyjsť. Dôležité však je nikdy ich neodmietnuť slovami: „Teraz nemám čas, príď neskôr,“ prípadne „mať tak tvoje starosti“.
Ak naozaj nemáme čas, treba povedať dieťaťu, kedy si ho určite nájdeme, spýtať sa, či čas vyhovuje jemu a potom jeho problém prebrať – sľub však treba dodržať!
Dôvera je totiž veľmi krehká – buduje sa ťažko a ľahko sa stráca.
(sr)