
Neškodné odpady zo záhrady dávame do kompostu.
Koncom mája a v júni býva zvyčajne teplé počasie s deficitom zrážok. Aj ekozáhradkári zavlažujú v tomto období rastliny diferencovane podľa biologických požiadaviek. Zároveň sústavne nastielame pôdu pod rastlinami, pričom využívame najmä rastlinné odpadky.
Pri intenzívnejšom zavlažovaní musíme dbať o sústavné plytké kyprenie pôdy, jej udržiavanie v bezburinovom stave, na čistotu a nezaburinenosť okolia záhradky. Po zbere skorých druhov zeleniny upravíme pôdu v dostatočnom predstihu na výsev alebo výsadbu ďalších druhov zeleniny (podľa zásad striedania plodín a vzájomnej znášanlivosti), prípadne na výsev rastlín na zelené hnojenie.
V júni môžeme ešte vysievať a sadiť záhradný hrach, fazuľku, kel, brokolicu, pekinskú kapustu, kaleráb, pór, červenú repu, šalátovú čakanku, karfiol, karotku, okrúhlicu, vodnicu, reďkev japonskú a zemiaky. V prvej dekáde júna aj uhorky, papriku, cukety, zeler a lahôdkovú kukuricu.
Pre mladé vzchádzajúce rastlinky sú nebezpečné predovšetkým skočky, ktoré sa vyskytujú za teplého a suchého počasia. Ich výskytu zabránime nastielaním netkanou textíliou. Na voľné plochy vysievame horčičné semeno, facéliu vratičolistú, roľný hrach, vičenec, bôb a pelušku na zelené hnojenie. Podľa potreby a stavu vegetácie jednotíme porasty koreňovej zeleniny, pri súčasnom kyprení pôdy, zavlažovaní a prihnojovaní. Cesnak vysadený na jeseň vyberieme, keď vňať pri kŕčku začína vädnúť a žltnúť.
V ovocnej časti záhrady robíme letný rez jabloní, broskýň a hrušiek, na marhuliach môžeme urobiť Šittov rez. Z ríbezlí a egrešov odstraňujeme prebytočné letorasty. Z korún stromov a kmeňov likvidujeme tzv. vlky. Odstránime letorasty ovocných drevín, vyrastajúce spod miesta vrúbľovania, ako aj koreňové výmladky. Uvoľníme viazanie na prevrúbľovaných konároch a podpníkoch. Na tvarovaných ovocných stromčekoch vyväzujeme konáriky a mladé výhonky očkovancov k čapíkom. Redukujeme nadmernú násadu plodov ovocných drevín, najmä jadrovín a broskýň. Po júnovom opade plodov stromy dôsledne zavlažíme a prihnojíme. V medziradoch týchto drevín môžeme vysiať rastliny vhodné na zelené hnojenie. Pri kroch viniča kypríme pôdu a mechanicky ničíme burinu. Vylamujeme nepotrebné letorasty viniča (tzv. podlom) a zálistky. Ponechané letorasty vyväzujeme k oporám, alebo zasunieme medzi dvojdrôtie drôtenky. Viničové kry nevhodných odrôd preštepíme zelenými vrúbľami vyhovujúcimi odrodami. Štepy vysadené do škôlky ošetrujeme a výdatne zavlažujeme.
V najbližšom období už budeme zberať viacero druhov zeleniny, často treba kosiť trávnik. Mäkké neškodné odpady zo záhrady i z domácností dávame do kompostu. Kompost odporúčame zavlažiť močovinou alebo hnojovicou, prípadne výluhmi z liečivých rastlín. Ekozáhradkári používajú pri ochrane záhradných plodín okrem mechanickej ochrany najmä biopreparáty, sírnaté i meďnaté prípravky, ktoré povoľujú pravidlá pre ekologické poľnohospodárstvo, ako aj rastlinné výťažky v rámci fytoterapie. Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.
FOTO – AUTOR