J. H., Sereď
Správne založená silážna hmota je výborným krmivom, najmä pre dorastajúce a jatočné králiky. Slúži ako doplnok sena a okopanín. Na siláž je vhodná lúčna tráva, jesenné miešanky, plevel, ďatelina, lucerna, kukurica a podobne. Silážované komponenty nesmú byť veľmi vodnaté, zoschnuté ani prestarnuté. Ak silážujeme šťavnatejšiu hmotu, treba ju kombinovať s rezankou sena, sennými odrolkami alebo plevami. Jemnejšu hmotu silážujeme celú, hrubšiu narežeme, aby sa lepšie utlačila. Kukuricu i slnečnicu môžeme silážovať samé. Ďatelinu, lucernu, obilninovo-vikové miešanky miešame s kukuricou alebo s uvarenými zemiakmi, nastrúhanou repou a podobne.
Siláž nemusíme zakladať vo veľkom, skôr ju pripravujeme na spôsob kyslej kapusty v domácich podmienkach. Vhodné sú rôzne nádoby a sudy. Tlakom alebo šliapaním zelenú hmotu vo vrstvách utláčame, aby sme z nej vypudili vzduch. Na poslednú vrstvu nasypeme plevy, navrch dáme starší koberec alebo igelit. Ako ťažidlo použijeme zeminu, prípadne väčší kameň, ktorý cez vrchnák vyvíja na uloženú hmotu tlak. Nádobu je najlepšie skladovať na miestach, kde ani v zime neklesne teplota pod mínus 2 stupne Celzia.
Pred podávaním siláže treba zvieratá nakŕmiť, napríklad okopaninami. Po odobratí hmoty musíme zvyšok siláže zakryť.
Denná dávka pre dorastajúce králiky je 20 dekagramov, pre dospelé 30 dekagramov. Silážnu hmotu je vhodné pred podávaním jemne poprášiť minerálnou prísadou. (or)