Ochrana proti obaľovačovi jablčnému sa postupne dostáva do severnejších polôh republiky - do okresov Trenčín, Prievidza, Banská Bystrica, Prešov, Humenné a severnejšie od nich. Po 3. júni tam odporúčame ošetrenie bežnými prípravkami proti húseniciam, a to organofosfátovými prípravkami ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, RELDAN 40 EC, SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP a ZOLONE EC, pyretroidnými prípravkami CYPER 10 EM a NC 10 EM, CYPRIN 10 EC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, KARATE 2,5 EC a2,5 WG, MAVRIK 2 F, TALSTAR 10 EC a VAZTAK 10 EC a 10 SC, kombinovaným prípravkom s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou NURELLE D a prípravkami s účinnou látkou z inej skupiny, ako sú menované, CALYPSO 480 EC a TREBON 10 F. Stromy ošetrené prípravkami proti vajíčkam ošetrovať netreba.
V oblastiach s vyššími zrážkami treba počítať aj s ochranou proti plesni cibuľovej. Prvý postrek sa robí koncom mája, ďalšie nasledujú podľa použitého prípravku a priebehu počasia v 7- až 14-dňových intervaloch. Rozvoj plesne podporuje najmä daždivé počasie. Spolu sa odporúčajú maximálne tri postreky. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky BRAVO 500, DITHANE DG a DITHANE M 45, NOVOZIR MN 80, CHAMPION 50 WP, KUPRIKOL 50, KUPROTIX 20 DKV a CUPROCAFFARO a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou ACROBAT MZ a ACROBAT MZ WG, MIKAL M, RIDOMIL GOLD MZ 68 WP a RIDOMIL GOLD MZ 68 WG. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo CITOWETT na zvýšenie priľnavosti na rastliny.
Opätovne pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej, ktorej početnosť je pomerne vysoká. Veľmi účinným zásahom je skoré ošetrenie špeciálnymi prípravkami (tzv. inhibítormi tvorby chitínu) na začiatku liahnutia lariev, keď sa v poraste zemiakov začnú objavovať prvé malé larvy, a to prípravkami BONUS, CONSULT 100 EC, MATCH 050 EC, NOMOLT 15 SC, NOVODOR FC a RIMON 10 EC. Po správnom ošetrení nie je už väčšinou potrebný ďalší opakovaný zásah proti tej istej generácii škodcu. Ostatné prípravky sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Ide o karbamáty FURADAN 350 F a MARSHAL 25 EC (Pozor! Sú to zvlášť nebezpečné jedy!), kombinované prípravky s pyretroidnou a organofosfátovou účinnou látkou ACORD, KOMPLET, KOMPLET NC a NURELLE D, novú skupinu tzv. neonikotínoidov - ACTARA 25 WG, CALYPSO 480 SC a MOSPILAN 20 SP a iné bez udania skupiny účinných látok BANCOL 25 WP a REGENT 800 WG.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OORF