Vädnutie a usychanie koncov mladých výhonkov jabloní, ale aj hrušiek, hlohu či hlohyne spôsobuje bodruška hrušková (Janus compressus). Na rozhraní zvädnutej a zdravej časti výhonkov sa nachádzajú drobné vpichy alebo zárezy, ktoré vytvárajú akýsi závit, postupujúci od vrcholu k báze výhonkov. Obyčajne do najnižšie položeného zárezu zasunie samička bodrušky jediné vajíčko. Vyliahnutá larva vyžiera dreň výhonku a postupuje smerom k jeho báze. Vyvíja sa pomaly a dospieva až na jeseň. Dospelá larva v letorastoch prezimuje a kuklí sa až na jar, zväčša v apríli. Dospelé bodrušky sa liahnu od začiatku mája, hneď sa pária a samičky onedlho začínajú klásť vajíčka. Bodruška hrušková má iba jedno pokolenie za rok. Škody spôsobené bodruškou nebývajú veľké, skôr nápadné, preto ani nie je potrebné proti nej chemicky zasahovať. Stačí odrezať a spáliť poškodené výhonky približne 10 centimetrov pod zárezmi.
* Niekoľko dní po vysadí sadeníc papriky do voľnej pôdy sa na listoch objavili bledé, pomerne veľké škvrny. Čo ich spôsobilo? R. M., Lehnice
Predpokladám, že ste ich vysadili začiatkom mája, keď prevládalo teplé a slnečné počasie. Vaše rastliny by tak poškodil slnečný úpal, keďže neboli na vysoké teploty pripravené. Pestovatelia teplomilnej zeleniny, ktorej sadenice sa väčšinou predpestovávajú v bytoch za oknami, by nemali zabúdať na postupné otužovanie rastlín, aby si zvykli nielen na nižšie nočné teploty, ale aj na silné slnečné žiarenie.
* V mestskej zeleni v Petržalke som objavil niekoľko kríkov takmer bez listov, pokrytých hustou bielou pavučinou. Nepoznám ani rastlinu, ani škodcu. C. H., Petržalka
Opísané pavučinky vytvárajú húsenice priadzovca bršlenového (Hyponomeuta cognatellus) na bršlenoch. Škodca prezimuje v štádiu mladých húseníc. Na jar tieto húsenice pod ochranou jemnej pavučinky najprv okienkujú listy a neskôr ich celé skonzumujú. V druhej polovici mája dospievajú a kuklia sa v belavých kokónoch. Priadzovec bršlenový má za rok jednu generáciu. Škodcu môžeme ničiť predovšetkým mechanicky odrezaním a spálením drobných, pavučinou chránených hniezd húseníc. Pri silnejšom napadnutí rastlín musíme proti húseniam zasiahnuť chemickými prípravkami určenými proti žravým škodcom.
Ing. JURAJ MATLÁK
Foto – autor