Londýn 30. mája (TASR) - Budúcoročné rozšírenie Európskej únie (EÚ) pravdepodobne prinesie Rusku nové obchodné bariéry. Až 8 z 10 budúcich členov EÚ, ktorí do nej vstúpia v máji 2004, pritom v minulosti patrilo k spojencom Ruska, alebo boli ich súčasťou.
Očakáva sa, že Rusko bude v oblasti svojho exportu po prijatí kandidátskych krajín do EÚ čeliť novým bezcolným hraniciam. Táto zmena by mala nastať v súlade s antidumpingovými opatreniami. EÚ už navyše zaviedla určité obmedzenia na dovoz ruskej ocele a výrobkov z chemických látok.
Do EÚ s jej budúcimi 25 členskými krajinami pôjde zhruba polovica z celkového ruského exportu. Nové obchodné vzťahy napokon môžu vyústiť do zosilnenia vysokej závislosti Ruska na vývoze energií. Problémovou oblasťou sa môže stať aj poľnohospodárstvo, nakoľko Rusko po priaznivej úrode v roku 2002 dosiahlo vysokú konkurencieschopnosť. EÚ už reagovala zvýšením odvodov z ruského a ukrajinského obilia, na čo Rusko recipročne zaviedlo obmedzenia v oblasti dovozu mäsových výrobkov.
Riešením by pre Rusko mohlo byť jeho začlenenie sa do Európskeho ekonomického priestoru (EEA), ktoré už EÚ Moskve aj navrhla. Niektorí analytici sa však obávajú, že tento krok by krajine priniesol priveľké zaťaženie, nakoľko Rusko do EÚ momentálne nemieri.