Kto si prenajíma chaty?
„Najbežnejší klienti sú rodiny s deťmi. Sú aj partie mladých, ktorí idú na lyžovačky, ale najviac ľudí chodí vyvetrať deti. Vidieť to aj na fakte, že 95 percent pobytov býva cez školské prázdniny.“
Na aký čas si Slováci prenajímajú chaty najčastejšie?
„Na týždeň. V západných krajinách je bežná dovolenka dvojtýždňová, u nás je zriedkavejšia. Samozrejme, že partie, občas rodiny, idú aj na víkendy, ale toho je relatívne málo.“
Z ktorých miest si najviac ľudí prenajíma chaty? Chodia aj zahraniční turisti?
„Asi štyridsať percent spomedzi slovenských záujemcov o chaty sú Bratislavčania. Je to aj kúpnou silou, ale aj potrebou relaxovať. Je to prirodzené, lebo napríklad človek z Banskej Bystrice, ktorý žije v podstate v horách, môže zostať cez dovolenku doma a každý deň ide niekde na niektorý z kopcov alebo k starým rodičom. Ale už tento rok je viac zahraničných klientov ako domácich. Česi, Poliaci, Maďari a Nemci.“
Na Slovensku často bývali rozdielne ceny v ubytovaní Slovákov a cudzincov. Turisti zo zahraničia museli platiť viac ako domáci. Je to stále tak?
„V niektorých hoteloch ešte zvyknú pýtať od cudzincov viac peňazí. Je to veľmi zlý zvyk a jeden z faktorov, ktoré bránia v rozvoji cestovného ruchu na Slovensku. Keby som bol cudzinec a platil by som viac ako domáci, viac neprídem. Chatári, ktorí sú v našej databáze, musia poskytovať rovnaké ceny. Niektorí majú snahu pýtať od cudzincov viac, aj o sto percent, ale ak chcú spolupracovať s nami, musia dať pre všetkých jednotnú cenu. Naozaj neviem, prečo by mal Nemec platiť viac ako Slovák, keď dostane rovnaké služby.“
Cudzinci chodia kam?
„Zväčša do hôr.“
Stúpa alebo klesá záujem ľudí o dovolenky na chatách?
„Stúpa a stúpa aj počet chát, ktoré sa dajú prenajať. Prenajímanie chát sa rozšírilo najmä po roku 1989. Za socializmu mali ľudia viac času, stavanie chát bolo lacné a ľudia sa napríklad namiesto profesionálneho rozvoja venovali chate, ktorú si piplali a trávili v nej každý víkend. Potom prišiel kapitalizmus, času odrazu nie je a vlastníci chát si zrátali, že údržba chaty pre dva - tri pobyty za rok je priveľmi nákladná. Preto sa čoraz viac chatárov dáva na prenajímanie a čoraz viac ľudí predáva chaty.“
Ktoré lokality sú najpopulárnejšie a kde je najviac chát? Pri vode, v horách?
„V zime tie, kde sa najväčšmi rozvíjajú lyžiarske strediská. Slušne investovali napríklad na Malinom Brde, vo Veľkej Rači, a tam sa začalo chatárom dariť. Medzi klasiky patria Nízke Tatry, Slovenský raj, ktoré vždy budú lákať turistov. Viac chát je v horách, ale asi len preto, že je omnoho väčšia rozloha hôr ako rozloha oblastí pri vode. Faktom je, že pri vode je v sezóne skoro vždy vypredané, na horách nie. Ale to je ťažké porovnávať, lebo pri vode je možno dvadsať percent chát, na horách osemdesiat. V horách majú výhodu, že v zime sú atraktívne pre lyžovačku.“
Turisti si prenajímajú radšej luxusnejšie chaty, alebo skôr obyčajnejšie?
„Mení sa to, nároky stúpajú. Čo pred troma rokmi stačilo, dnes nestačí. Chatári sú nútení väčšmi sa starať o klientov, zlepšovať štandard. Pred piatimi rokmi najviac leteli lacné chaty, dnes najlepšie idú dobré chaty za primerané ceny.“
Koľko je na Slovensku chát a koľko z nich majitelia prenajímajú?
„Niekde som čítal, že chát je vyše 100-tisíc. Neprenajíma sa ich viac ako 5-tisíc, ale toto číslo sa zvyšuje. Na Slovensku je počet chát na počet obyvateľov omnoho vyšší ako v iných európskych krajinách. Pomerne dobre sú na tom ešte Česi. V Poľsku a Maďarsku už menej, vzhľadom na prírodné podmienky. Keď sme boli na obrovskom celosvetovom veľtrhu cestovného ruchu v Berlíne, tak mnohí naši partneri prekvapene pozerali na ponuku chát v horskom prostredí. Nemci sa nestačili čudovať, nikdy nič také doma nevideli, prezentovali sme stovky objektov v prírode.“
Stále je však veľa chatárov, ktorí chatu vlastnia, ale neprenajímajú ju, berú ju ako hobby. Kto sú tí ľudia?
„Staršia generácia - ľudia, ktorí to robia dlhé roky, majú chaty už dávno. Je to pre nich zvyk, pasia a majú viac času. Sú aj výnimky, ale je ich málo. Dnešní mladí ľudia majú času menej, chaty nekupujú ani nestavajú, a chatárčia menej. Je dosť ľudí, ktorí mali chatu, zbavili sa jej, lebo na ňu nemali čas, ale chcú ísť raz, dvakrát za rok na chatu a vždy do inej lokality. Tak si chaty radšej prenajímajú. V súčasnosti sa už chaty ani poriadne nestavajú, lebo sa dajú oveľa lacnejšie kúpiť, ako postaviť. Na trhu týchto nehnuteľností je obrovská ponuka a relatívne malý dopyt. Čo je opačný prípad ako byty.“
(rf)