Krik cyklistky začuli chlapi, ktorí kosili neďalekú lúku. Zbehli k ceste a chceli kunu odohnať. Tá však začala útočiť aj na nich, takže nemali iné východisko, ako kunu zabiť. Vykonané laboratórne testy zabitého zvieraťa potvrdili besnotu, takže cyklistku museli proti závažnému ochoreniu vakcinovať.
Ako nám povedala Zina Košťanová z odboru epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Žiari nad Hronom, od začiatku roka už museli v Žiarskom okrese vakcinovať 17 osôb, ktoré prišli do kontaktu s besným zvieraťom. Ďalších trinásť osôb vakcinovali v susedných okresoch Žarnovica a Banská Štiavnica. Najčastejšie ide o kontakt s besnými líškami, mačkami, psami, no objavili sa aj dve besné kuny. Zvýšený výskyt besnoty zaznamenali odborníci v rámci celého Slovenska aj napriek tomu, že sa pravidelne vykonáva orálna vakcinácia líšok.
V okrese Žiar nad Hronom zaznamenali ohniská besnoty od začiatku roka na viacerých miestach, v niektorých obciach stále platia prísne veterinárne obmedzenia. K vakcinácii osôb pristupujú odborníci nielen v prípadoch potvrdenej besnoty, ale aj vtedy, ak ide o kontakt s neznámym zvieraťom.
Napriek tomu, že ide o závažné ochorenie, na ktoré v prípade prepuknutia stále neexistuje liek, ľudia neraz riziko podceňujú. Taký bol aj nedávny prípad skupiny žiakov z Banskej Štiavnice, ktorí sa hrali s nápadne krotkou kunou. Pritom práve neprirodzená prítulnosť inak plachého zvieraťa môže byť jedným z príznakov ochorenia. Chlapcov preventívne očkovali, aj keď neskoršie laboratórne vyšetrenia kuny besnotu nepotvrdili.
Kuriózny prípad nedávno zaznamenali aj v susednom Prievidzskom okrese. Neďaleko Handlovej útočila na skupinu lesných robotníkov samica rysa ostrovida. Aj v tomto prípade sa potvrdila besnota, hoci rysy na túto chorobu ochorejú iba zriedka.