epodobne odpoveďou na vyhlásenie amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda z utorka, keď uviedol, že Washington nedopustí vytvorenie islamskej republiky na spôsob Iránu v Iraku ani v okolitých štátoch.
Pri príležitosti stretnutia ministrov zahraničia členských štátov Organizácie islamskej konferencie (OIC) predstavitelia ôsmych blízkovýchodných krajín diskutovali o povojnovom Iraku. "Dospeli sme k presvedčeniu, že len za účasti a poradenstva susedných štátov bude možné v Bagdade nastoliť vládu," uviedol Karrazi po stretnutí. "Tí, čo tvrdia, že nás k tomu nepotrebujú, sú neznalé osoby," dodal. Jordánsko, Egypt, Kuvajt, Sýria, Bahrajn, Saudská Arábia a nearabské Turecko a Irán sú podľa neho pripravené pomôcť Iračanom vytvoriť si vlastnú vládu. "Môžeme zohrať dôležitú úlohu a pomôcť Iračanom zvoliť si demokratickú vládu založenú na ich vôli," uviedol.
Washington, ktorý prerušil diplomatické styky s Teheránom krátko po islamistickej revolúcii v roku 1979, od ukončenia vojny v Iraku neustále zvyšuje svoju kritiku proti susednému Iránu. Americkí predstavitelia obviňujú krajinu z vývoja jadrových zbraní, zasahovania do povojnového Iraku a poskytovania útočiska členom teroristickej organizácie al-Kájda Usámu bin Ládina.