Koncert je vždy zážitok jedného večera

Slovenský komorný orchester existuje viac než štyridsať rokov. Väčšina ľudí ho pozná pod názvom Warchalovci. Po legendárnom Bohdanovi ...


Slovenský komorný orchester počas skúšky Brandenburských koncertov (druhý zľava stojí Ewald Danel). FOTO SME – PAVOL MAJER


Slovenský komorný orchester existuje viac než štyridsať rokov. Väčšina ľudí ho pozná pod názvom Warchalovci. Po legendárnom Bohdanovi Warchalovi sa na čelo renomovaného súboru postavil ďalší rodák zo Sliezska, huslista, dirigent a pedagóg EWALD DANEL (1956). Ako vrchol tohtoročnej koncertnej sezóny naštudoval s orchestrom Brandenburské koncerty J. S. Bacha.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cyklus šiestich skladieb patrí k ozdobám koncertného repertoáru po celom svete. Bach ho napísal v roku 1721 pre dvornú kapelu brandenburského grófa Ludwiga. Je to zábavná hudba, plná fantázie i technickej bravúry. Kompletný cyklus Brandenburských koncertov zaznie na Slovensku po prvýkrát, dnes a zajtra v sále Slovenskej filharmónie v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Už ste niekedy naštudovali Brandenburské koncerty?

„Iba jednotlivo. Kompletné uvedenie na jednom koncerte zažijem aj ja po prvýkrát.“

Bachov cyklus je veľmi populárny. Existuje množstvo jeho nahrávok, dokonca aj Slovenský komorný orchester už ho raz nahral. Aká bola vaša koncepcia?

„Vychádzame z toho, že Bacha interpretujeme na moderných a nie historických nástrojoch a hráme vo veľkej sále, v akej sa toto dielo v čase vzniku nepredvádzalo. Do úvahy, samozrejme, berieme aj odborné poznatky týkajúce sa bachovskej interpretácie.“

Je to dôležité?

„Je, ale chcem povedať, že netreba brať vážnu hudbu len vážne. Rovnako dôležité je spontánne muzicírovanie.“

Súhlasil by Bach dnes s rôznymi verziami svojej hudby?

„Myslím, že áno.“

Prečo?

„Interpret by mal byť pre autora partnerom. Keď intenzívne žije s jeho dielom, môže ho naštudovať aj vo svojej verzii. Moja skúsenosť zo spolupráce so súčasnými skladateľmi dokazuje, že autor akceptuje odlišné cítenie interpreta, ktoré môže byť pre dielo prínosom. Je to podobné, ako so zákonmi – často sa novelizujú, ale podstata zostáva. Interpretácia sa stále vyvíja.“

SkryťVypnúť reklamu

Aká je v prípade Brandenburských koncertov?

„Existujú rôzne prístupy k artikulácii, zvuku a tempám. Napríklad kolínsky súbor Musica Antiqua volí tempá rýchlejšie, viedenský Concentus Musicus pomalšie. My sme sa snažili nájsť optimálne tempá pre sálu Reduty.“

Sála by mala byť súčasťou každého koncertu?

„Určite. A nielen sála. Každý koncert je neopakovateľným zážitkom jedného večera, kde sa stretávajú autor, dielo, interpreti, poslucháči, v konkrétnom priestore, čase, v určitej životnej situácii a s rôznymi náladami. Keď sa hrá tá istá skladba dvakrát po sebe, vždy bude znieť inak.“

Vnímanie hudby sa dosť zmenilo. Dnešné publikum má problém zvládnuť dlhé skladby, nie je to trochu náročné žiadať od nich sústredené počúvanie šiestich Bachových koncertov naraz?

SkryťVypnúť reklamu

„Samozrejme, hráme predovšetkým pre poslucháčov, ale rozhodne ich netreba podceňovať a viesť dramaturgiu vždy len odľahčenejším smerom. Brandenburské koncerty sú dostatočne atraktívne a tento projekt považujeme za vrchol našej tohtoročnej sezóny. To, že Brandenburské koncerty zaznejú kompletne v civilizovanom svete, nie je bežná, ale ani výnimočná udalosť.“

Aké poradie jednotlivých koncertov ste sa rozhodli zvoliť?

„Zvažoval som ich dĺžku, nástrojové obsadenie, tóniny a zvuk. Nakoniec som zvolil model 1, 6, 5, prestávka, 4, 3, 2. Jednotka je najdlhšia, ‘úvodne slávnostná‘, krátka efektná dvojka s fanfárovým trúbkovým sólom sa ideálne hodí na záver. Dramaturgia je založená na striedaní plného zvuku s komorným.“

Postavenie dirigenta v Bachovom období nebolo také silné. Do akej miery ste rešpektovali pripomienky hráčov na skúškach?

SkryťVypnúť reklamu

„Každý hráč je pre mňa partnerom. Snažím sa, aby sa každý cítil čo najlepšie a aby každá dobrá idea našla miesto v spoločnej interpretácii.“

Bohdan Warchal na sklonku života prejavil túžbu, aby ste práve vy zaujali jeho miesto na čele orchestra. Aký bol váš vzťah?

„Veľmi priateľský. Pochádzame z jedného kraja, robil som u neho ašpirantúru a veľakrát som mal možnosť s ním spolupracovať. Naše muzikantské cítenie bolo v mnohom podobné, v mnohom odlišné. Jeho túžbou však nebolo, aby orchester hral stále tak, ako to cítil on, ale aby mal svoj interpretačný rukopis, svoju tvár. Bohdan Warchal zostane veľkou osobnosťou slovenskej hudby.“

Warchalovci existujú viac než štyridsať rokov a sú renomovanou značkou, ktorá je známa aj vo svete. Vy ste na ich čele od januára 2001, ako spätne hodnotíte svoju éru?

SkryťVypnúť reklamu

„Určite nie je všetko ideálne, ale nemám dôvod byť nespokojný. Každý koncert sa snažíme pripravovať čo najpoctivejšie. Nikdy však nedospejem do štádia, keď si poviem, toto je ideálna verzia. Taký stav považujem v hudbe za nedosiahnuteľný.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu