
Princ Harry, najmladší syn princa z Walesu a vnuk britskej kráľovnej Alžbety II., si zapochodoval na vojenskej prehliadke kadetov prestížnej strednej školy Eton, ktorú kráľovský potomok navštevuje. Osemnásťročného Harryho nedávno zvolili za „veliteľa prehliadky etonských kombinovaných jednotiek kadetov“. V britských denníkoch aj krčmách sa okamžite rozšírili špekulácie o možnej vojenskej kariére mladého Harryho. FOTO - ČTK/AP
Kanadský parlament prerokúva zákon, ktorý razantne znižuje tresty za uchovávanie marihuany. Ak návrh prejde, človeku zadržanému s menej ako 15 gramov „trávy“ (ktoré vystačia na 15 až 30 cigariet) už bude hroziť len pokuta namiesto väzenia a zápisu v registri trestov, tak ako doteraz.
Pokuty pre veľkopestovateľov však poriadne narastú. Maximálna sadzba za pestovanie viac ako 50 sadeníc marihuany sa zdvojnásobí na 14 rokov väzenia.
Spojené štáty sú bez seba od zlosti a už mesiace lobujú proti takému uvoľneniu a hrozia zvýšenými bezpečnostnými opatreniami na hraniciach. To by znamenalo pre medzihraničný obchod miliónovú stratu, píše BBC. Americkí policajti s drogovou špecializáciou prezývajú Vancouver „VanAmsterdamom“ a prorokujú, že novým zákonom sa pašerácke drogové aktivity cez severnú hranicu USA ešte zintenzívni.
U Kanaďanov sa však myšlienka teší až 70-percentnej podpore. „Z marihuany neblázniš tak ako z alkoholu,“ povedal pre BBC užívateľ marihuany programátor Matthew. „ A ak bude legalizovaná, zmizne z čierneho trhu a štát nadobudne oveľa väčšiu kontrolu,“ dodal. Marc Emery, majiteľ obchodíka v Britskej Kolumbii a marihuanový milovník, nad novým zákonom neplesá. „Na prvý pohľad to bude lepšie pre ľudí, ktorí fajčia na verejných miestach, ale budú platiť viac a častejšie. Nie je to dekriminalizácia, ale rekriminalizácia,“ povedal. Podľa neho by sa marihuana mala zlegalizovať a zároveň prísne zdaniť, tak ako je to v Kanade s alkoholom aj tabakom. Podľa niektorých psychológov však nový zákon vysiela verejnosti, a najmä deťom signál, že je v poriadku experimentovať s drogami. Marihuanu na lekárske účely si Kanade zlegalizovali už v roku 2001. (zo, reuters)