
Americkí vojaci vedú do väzenia v Bagdade Iračana podozrivého z obchodu so zbraňami. FOTO- REUTERS
WASHINGTON - Bagdad možno zničil všetky svoje zbrane hromadného ničenia už pred americkou inváziou do Iraku. Možno preto sa nijaké zbrane nenájdu. Povedal to americký minister obrany Donald Rumsfeld, ktorého včera citovala britská spravodajská sieť BBC.
Zničenie zbraní hromadného ničenia Iračanmi pred marcovým začiatkom vojny by mohlo vysvetliť, prečo vtedajší režim Saddáma Husajna nepoužil tieto zbrane proti západným spojencom, uviedol šéf Pentagonu. Pripustil, že sa možno nijaké zakázané zbrane nenájdu. Poznamenal však, že ešte zostáva preskúmať mnoho podozrivých irackých objektov.
Prezident George Bush a britský premiér Tony Blair uvádzali svoje presvedčenie, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia, ako jeden z dôvodov na rýchly vojenský zásah proti Bagdadu.
Od skončenia bojov na začiatku apríla a okupácie irackého územia sa napriek veľkému úsiliu spojencov však doteraz nijaké také zbrane nenašli. Niekoľko podozrení, ktoré spojenci prezentovali, sa ukázalo byť nedostatočnými. Našli sa síce podozrivé kanistre aj mobilné laboratóriá, ale neskoršie analýzy nepotvrdili, že by to súviselo s výrobou chemických a biologických zbraní.
Podľa BBC Rumsfeldovo oznámenie naznačuje, že Bushova vláda si pomaly pripúšťa myšlienku, že nijaké zbrane hromadného ničenia sa v Iraku nenachádzajú. Spravodajský výbor dolnej komory Kongresu USA vyzval minulý týždeň americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA), aby preskúmala kvalitu svojich informácií týkajúcich sa zbraní hromadného ničenia v Iraku, ktoré pred vojnou dávala politickým predstaviteľom. Výbor najmä zaujíma, či tieto informácie boli správne, nestranné a aktuálne.
Gary Samore, analytik londýnskeho Medzinárodného inštitútu strategických štúdií, ktorý sa podieľal na správe o irackom zbrojnom programe, povedal, že to, že sa spojencom nepodarilo nájsť zakázané zbrane, považuje za prekvapenie. Správa Samorovho tímu bola jedným z podkladov na politické rozhodovanie o začiatku vojny proti Iraku.
Za prekvapujúce považuje najmä to, že sa nenašli nijaké chemické zbrane. Jeho tím je presvedčený, že v Iraku ich bolo niekoľko stoviek ton.
To, že Saddámov režim robil problémy zbrojným inšpektorom a obmedzoval spoluprácu s nimi na minimum, je podľa Samora ďalším dôkazom existencie zakázaných zbraní v Iraku. Podobne ako Rumsfeld tvrdí, že na dokonalé preskúmanie Iraku je potrebný dlhší čas a nedá sa vylúčiť, že zbrane sa napokon nájdu.
Bývalý vedúci analytik austrálskych spravodajských služieb Andrew Wilkie v utorok povedal, že austrálska vláda ignorovala varovanie svojich tajných služieb, že Washington zveličoval hrozbu, ktorú podľa neho predstavoval iracký zbrojný arzenál. Informácie USA týkajúce sa nebezpečenstva irackých zbraní boli podľa neho chybné, pretože bol veľký politický tlak na vojenské riešenie krízy.
(čtk, mik)