
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
„V najbližších mesiacoch vás navštívi softvérová polícia - ak mi pošlete 700 korún, zistím vám presný dátum razie.“ E-mail s takýmto textom dostalo v pondelok do svojej schránky 117 slovenských podnikateľov. Podľa informácií denníka SME však niajký z nich na ponuku nezareagoval a podvodníka sľubujúceho informácie z prostredia polície pravdepodobne čaká trestné stíhanie.
V prvých listoch žiadal za informáciu o kontrole dodržiavania autorských práv „pri hrách a hudbe“ 530 korún, neskôr svoju sadzbu zvýšil na 700 Sk. „Nieje to málo, ale vzhľadom na dôležitosť informácie je tento poplatok vhodný,“ vysvetlil v liste s viacerými gramatickými chybami. Peniaze žiadal zaslať na účet v internetovej banke Eliot.
Podľa právnej zástupkyne organizácie BSA, ktorá chráni záujmy veľkých výrobcov softvéru, je vylúčené, aby sa niekto vopred dozvedel o tom, že sa uňho vykoná policajná akcia kontrolujúca dodržiavanie autorských práv. „O záťahoch vedia vopred maximálne traja ľudia, okrem mňa len moja asistentka a jeden príslušník polície,“ uviedla Tomanová. Podľa nej sa v súčasnosti pripravujú len dva väčšie záťahy v dvoch väčších slovenských mestách proti predajcom nelegálneho softvéru, o niektorých akciách polície však nie je ani BSA informovaná vopred.
Z vyše stovky oslovených podnikateľov na list zareagovali len štyria, ktorí odosielateľa varovali, že budú o jeho činnosti informovať políciu. „Z listu som mal pocit, že ho poslal stredoškolák, ktorý mal zrejme trojku zo slovenčiny,“ povedal nám lekár Jozef Klucho, ktorý má súkromnú ambulanciu v Nových Zámkoch. „Pomyslel som si, že je to určite podvodník a e-mail som posunul kamarátovi z Interpolu.“
Po týchto upozorneniach odosielateľ s písaním listov prestal a nepokúsil sa už ani prihlásiť do schránky a vyzdvihnúť si nové e-maily. Na základe viacerých podnetov začala v utorok prípad preverovať polícia a podľa Petra Suchu z kriminálnej polície, ktorý sa prípadom zaoberá, už včera preverovali konkrétne podozrivé osoby.
Odosielateľ e-mailov je podozrivý z trestného činu podvodu, za ktorý mu hrozí trest odňatia slobody na dva roky. Z unikátnej IP adresy počítača, cez ktorý boli e-maily odoslané, vyplýva, že podvodník pravdepodobne pochádza z Martina.
Adriana Tomanová z BSA pripustila, že podvodník napokon ich organizácii viac pomohol ako ublížil - viacerí podnikatelia totiž pravdepodobne na e-mail neodpovedali, ale pritom sa skutočne obávajú, že kontrola príde a budú uvažovať o zaobstaraní si legálneho softvéru.
TOMÁŠ BELLA