BRATISLAVA – Zamestnanci na Slovensku často pracujú nadčas, bez pracovnej zmluvy a v nevyhovujúcich budovách so starým zariadením, ktoré ohrozuje aj ich život. Národný inšpektorát práce minulý rok urobil takmer 30-tisíc kontrol, inšpektori skontrolovali desaťtisíc zamestnávateľov a zistili takmer 50-tisíc nedostatkov.
„Pre zamestnávateľov je stále výhodnejšie poskytnúť mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí, ako by mali investovať do nových zariadení,“ hovorí Anton Kasana z inšpektorátu práce.
Inšpektori sa zamerali najmä na školy, nemocnice a veľkoobchodné reťazce. Aj tu sa zistilo predovšetkým nerešpektovanie hornej hranice nadčasov. „Zákonník práce umožňuje pružne využívať zamestnancov, ale mnohí zamestnávatelia prekračujú limity nadčasov plánovito,“ hovorí Kasana.
V prípade lekárov a sestier zistili inšpektori prekročenie ročných nadčasov niekedy až o 900 hodín. Nadčasy prekračujú aj niektorí vysokoškolskí učitelia. „Vzhľadom na počet nových univerzít a na podmienky kladené na akreditáciu, si školy vzájomne pomáhajú. Pedagógovia chodia externe učiť najmä do škôl mimo Bratislavy.“ V niektorých prípadoch sú však počty nadčasov nadhodnotené, aby učiteľ či lekár dostal vyšší plat. „Nadčasmi sa veľakrát rieši problém nízkeho mzdového ohodnotenia. Ak ide pedagóg na externú prednášku, spraví sa mu výkaz na toľko hodín, aby vôbec pricestoval.“
Limit nadčasov sa prekračuje aj vo veľkých obchodných reťazcoch, nerešpektujú sa prestávky, zamestnanci sa dostatočne nestriedajú, v pokladniach je veľmi malý priestor, pokladníčky v nich často môžu iba stáť.
Inšpektori zistili v minulom roku iba 139 prípadov nelegálnej práce. „Je to špička ľadovca,“ hovorí Kasana. Podľa neho však niekoľko stoviek ďalších, ktorí pôvodne nemali písomnú pracovnú dohodu, ju stihli predložiť do ukončenia inšpekcie. „Zamestnávatelia a zamestnanci vedia klamať, zatiaľ je to pre obe strany výhodné. Často majú pripravené zmluvy, kde len pripíšu dátum.“ Za zamestnávanie ľudí „načierno“ udelili inšpektori pokuty vo výške viac ako sedem miliónov.
„Svetlými príkladmi sú firmy so zahraničnou účasťou,“ hovorí Kasana. Majú sociálne programy pre zamestnancov, starajú sa o nich a o ich rodiny, zamestnancov nezneužívajú.
(haj)
Čo zamestnávatelia nedodržiavajú
- V regiónoch, kde je malá zamestnanosť, zneužívajú situáciu a uzatvárajú s ľuďmi nevýhodné zmluvy.
- Nútia zamestnancov pracovať dlhšie, ako povoľuje Zákonník práce.
- Vyplácajú ľuďom iba minimálne mzdy, hoci sú lepšie vzdelaní a vykonávajú kvalifikovanejšiu prácu.
- Nezabezpečia zamestnancom stravu.
- Zamestnávajú ľudí bez písomnej zmluvy.
- Nie je pre nich dôležité zdravie a bezpečnosť, inšpektori zakázali prácu v 58 budovách, ktoré sú nezdravé, alebo hrozí, že sa môžu zrútiť.
- Nútia ľudí pracovať na starých stojoch, ktoré ohrozujú ich zdravie a život.
- Ľudia sa minulý rok začali viac sami sťažovať: v prípade zdravia a bezpečnosti práce bolo opodstatnených asi 50 percent ich sťažností, v prípade porušenia Zákonníka práce asi 30 percent.