Žiadosti učiteľov
zachovanie zákona o verejnej službe a tarifné odmeňovanie,
zabezpečenie peňazí, aby v školách tiekla teplá voda, svietilo svetlo, nakúpili sa učebné pomôcky,
rast reálnych platov (vlani bola hrubá priemerná mzda v celom školstve 10 934 korún),
Možno prestanú učiť
Ak vláda nesplní aspoň základné požiadavky, prípadne ani nezaujme stanovisko, učitelia sa v pondelok rozhodnú, ako budú pokračovať ďalej. Najpravdepodobnejší je ostrý štrajk, ale nie je rozhodnuté, akou formou a kedy. Umiernenejší chcú jednodňový štrajk a úplné zastavenie vyučovania na jeden deň, radikálnejší by chceli vstúpiť do časovo neobmedzeného štrajku, prípadne vôbec neotvoriť v septembri nový školský rok. Pravdepodobné je, že najmenej na jeden deň zastavia prácu ešte v prvej polovici júna. (rf)
Stanovisko ministerstva
Protestné zhromaždenia učiteľov považuje za predčasné. Odvoláva sa na práve prebiehajúce rokovania s ministerstvom financií.
Nevidí dôvod ani na zatváranie škôl a školských zariadení, keďže obce dostanú celoročný objem finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu do konca mája. Čerpanie týchto peňazí pritom nebude na základe výnimky ministerstva financií regulované a starostovia i primátori budú môcť použiť financie ihneď.
Za nereálnu považuje ministerstvo požiadavku odborárov na zvýšenie budúcoročného rozpočtu o deväť miliárd korún. Zmena v odmeňovaní zamestnancov vo verejnej službe - plánované zrušenie tarifných tabuliek - by sa mala týkať iba pracovníkov vysokých škôl. O tom, či sa táto zmena dotkne aj zamestnancov základných a stredných škôl, sa diskutuje a definitívne rozhodnutie ešte nepadlo.
(tasr)