
Na zasadnutie vlády prišli včera aj ministri, ktorí sú zodpovední za práce na projektoch pre Brusel - minister životného prostredia László Miklós (vpravo) a minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky (v strede). Vľavo je minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA - Peniaze z Bruselu sú pre budúci rok vinou slovenskej administratívy ohrozené. „Situácia v čerpaní štrukturálnych a kohézneho fondu je vážna,“ povedal včera po rokovaní vlády minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky.
Vláda priznala že výhrady, ktoré nám v poslednom čase adresoval Brusel, sú pravdivé. Zaostávame v čerpaní už dohodnutých prostriedkov z fondov predvstupovej pomoci, najmä fondu PHARE a SAPARD.
Ministerstvá nezvládajú prípravu dokumentov, bez ktorých nie je možné žiadať peniaze z povstupových fondov. Okrem toho ešte stále dobiehajú práce na agende predstupových fondoch.
Chýbajú úradníci s potrebnou výbavou, lebo vláda nedokáže schopných ľudí dobre zaplatiť. Okrem toho vláde pridlho trvalo, kým si stanovila oblasti, do ktorých chce priviesť najviac peňazí. Zatiaľ sa jej nepodarilo poriadne sformulovať národný plán, na ktorý nadväzujú ďalšie operačné plány.
Pomaly postupuje aj budovanie potrebných inštitúcií.
Svoju prácu nezvládajú ani agentúry, ktoré už mali hladko fungovať. Ohrozené sú napríklad peniaze na podporu konkurencieschopnosti. Agentúra SARIO doteraz nezverejnila podmienky na ich čerpanie.
Agentúra NADSME len nedávno pripravila o podpore cestovného ruchu, ale materiál o podpore priemyslu zatiaľ nie je. Podmienky však nemá hotové ani agentúra regionálneho rozvoja, hoci spadá pod ministerstvo regionálneho rozvoja, ktoré zastrešuje celú európsku pomoc.
Európska únia je pripravená dať svoje peniaze, ale len za určitých podmienok. Chce si byť istá, že budú použité v tej oblasti, na ktorej sa dohodla s našou vládou, a urobí sa za ne presne to, čo odsúhlasila. Požaduje, aby fungoval systém inštitúcií, cez ktoré peniaze prejdú, systém kontroly ich použitia.
Brusel však často vracia slovenské dokumenty na prepracovanie, lebo nespĺňajú dohodnutú kvalitu.
Do 30. augusta by sa ministri mali snažiť prijať nových zamestnancov na miesta spojené s prípravou na vstup do únie, aby sa do januára stihli zapracovať. Ministerstvá dostali dôrazný pokyn dodržiavať zákon o štátnej službe a uznesenia vlády, podľa ktorých by títo pracovníci mali mať k tabuľkovým platom štátnych úradníkov výrazné príplatky. Doteraz sa tak často nedialo. (mar, jj)