inácia bývalého francúzskeho prezidenta a populárneho speváckeho dua z Liverpoolu dosiahla niečo, čo sa nepodarilo generáciám britských politikov, začína uštipačne Independent. Podarilo sa im totiž vyvolať živú debatu o mieste Británie v Európe.
Bezprecedentné poníženie, akého sa dostalo britskej skupine Gemini reprezentujúcej ostrovanov na súťaži Eurovízie vyvolalo špekulácie, či historických nula bodov pre Britániu má niečo spoločné s podporou premiéra Blaira prezidentovi Bushovi počas vojny v Iraku. Britskí euroskeptici a konzervatívci tvrdia, že o rovnakú porážku, možno menej nablýskanú, sa postaral Valery Giscard d´Estaing a jeho európsky konvent.
Podľa najhoršieho výkladu sa tento 77- ročný francúzsky exprezident chystá uspieť tam, kde španielsky kráľ Filip, Napoleon a Hitler zlyhali. Možno, že takéto myšlienky sú síce stimulujúce, pokračuje Independent, no sú zároveň hysterické. Trochu triezvejší pohľad na návrh európskej ústavy naznačuje, že je v ňom veľa toho, čo by aj najväčší euroskeptici mali privítať a je oveľa menej hrozivý výtvor, než by sa hodilo jeho nepriateľom.