
Zamestnanci PPS Detva Holding v konkurze sú pre nevyjasnené vlastnícke vzťahy v podniku odhodlaní blokovať ministerstvá alebo centrály verejných inštitúcií. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„V práci musíme pokračovať. Nemôžeme týždne či mesiace čakať, kým sa situácia vyjasní,“ konštatoval odborársky predák Detvanov Stanislav Lupták, ktorý je rozhodnutý na niekoľko dní zablokovať niektoré ministerstvá či centrály verejných inštitúcií.
O predaji a ďalšej existencii niekdajšieho strojárskeho gigantu v konkurze mala rozhodnúť včerajšia schôdza veriteľov na Krajskom súde v Banskej Bystrici, ale nestalo sa tak. Odborársky predák Detvanov Stanislav Lupták pred súdnou sieňou naplnenou približne 150 nahnevanými zamestnancami PPS povedal: „Veritelia nesúhlasili s predajom, je to pre nás tragický výsledok a kritická situácia.“
Zamestnanci i odborári sú presvedčení, že ide o zámer. Lupták obvinil štyroch najväčších veriteľov: Sociálnu poisťovňu, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, Národný úrad práce a Slovenskú konsolidačnú, že predaj odďaľujú, aby PPS mohol získať iný záujemca.
Zástupcovia veriteľov sa včera k priebehu schôdze odmietli vyjadrovať, ako aj reagovať na obvinenia a podozrenia, že konajú pod tlakom lobistov.
Po vyhodnotení verejného výberového konania mali šancu získať detviansku strojársku firmu Sitno Holding Kremnica exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka a spoločnosť ISKO, a. s., Bratislava, ktorej šéfuje niekdajší člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Grnáčik. Podľa našich informácií Černák ponúkol za fabriku 150 miliónov korún a Grnáčik ani nie polovicu - 65 miliónov.
Odborári a zamestnanci v Detve musia počkať. Problém je, že PPS sa už ozvali obchodní partneri a žiadajú urýchlené vyjasnenie situácie. V opačnom prípade napríklad Volvo či Zetor Brno budú hľadať iných partnerov. Odhadovaný objem obchodov na tento rok, o ktorý môže Detva prísť, je okolo pol miliardy korún.
Detva sa dostala do konkurzu v máji minulého roku. Nedostatok zákaziek viedol k finančným problémom, fabrika zostala bez energii a zamestnanci nedostávali mzdy. Po hromadnom prepúštaní zostalo v PPS z pôvodných 1600 len 570 zamestnancov. Dnes je na jej konte 750 miliónov uznaných pohľadávok.