Najlacnejšie budú tento rok podľa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií zájazdy do Turecka. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
„Hotely v Turecku a Grécku sú už teraz na viac ako polovicu obsadené a zohnať letenku do týchto krajín na začiatok júna je takmer nemožné,“ povedal Mikuláš Milko, člen rady Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a generálny riaditeľ CK Hydrotour. Najlacnejšie budú v tomto roku podľa neho zájazdy do Turecka, Egypta alebo Tunisu, a to hlavne autobusovou a individuálnou dopravou. Cenu zájazdov znižuje predovšetkým silnejúca koruna voči doláru a pokles bezpečnostného rizika cestujúcich.
Podľa Milka sa cestovatelia do týchto krajín o svoje zdravie báť nemusia, pretože sú to štáty, ktoré žijú z turistického príjmu, a tak sa snažia o turistu postarať. V prípade Turecka čaká návštevníkov aj výrazné až 25-percentné zníženie cien v dôsledku prebiehajúceho znehodnotenia tureckej meny.
Najobľúbenejšou krajinou pre našich turistov bolo vlani Chorvátsko, Grécko a Taliansko. Z leteckých dovolenkových zájazdov pritom cestovatelia uprednostňovali Grécko, Turecko, Egypt a Tunis a podľa asociácie sa tento rebríček nezmení ani v tomto roku. Naopak na návštevu k nám chodili hlavne Nemci, Česi a Rusi.
Slovensko vlani utŕžilo na cestovnom ruchu viac ako deväť miliárd korún. Podstatnú časť z toho zaplatili slovenskí turisti smerujúci do zahraničia. Cudzinci priniesli vyše polmiliardové tržby a domáci ruch sa na vlaňajších tržbách podieľal 360 miliónmi korún.
Cestovné kancelárie sa zatiaľ úplne nezmierili ani s povinným poistením proti insolventnosti. Z celkového počtu 850 cestoviek uzavrelo poistku 350 cestovných kancelárií. „Príčinou je, že poisťovne nechceli cestovné kancelárie poistiť, cestovky odmietli poistnú zmluvu pre tvrdé podmienky, poistenie ignorovali alebo o ňom vôbec nevedeli,“ tvrdil prezident asociácie Július Cmorej. Tieto problémy by však podľa neho mala riešiť novela zákona, ktorá upravuje činnosť cestovných kancelárií a ktorá sa momentálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovaní ministerstiev.
Cestovný ruch v číslach
ukazovateľ 2002 2003
výjazdy Slovákov (osoby) 3 683 384 3 362 713
príjazdy zahraničných návštevníkov 5 231 200 4 742 511
devízové príjmy (v mil.):
eur 135 173
dolárov 118,4 185,6
devízové výdavky (v mil.):
eur 107,9 123,2
dolárov 94,6 131,6
Poznámka: Údaje o devízovom pohybe porovnávajú prvý štvrťrok roku 2002 a 2003. Zdroj: Slovenská asociácie cestovného ruchu