BRATISLAVA – Na ministerstvo kultúry sa aj minulý rok obrátili stovky žiadateľov o peniaze na obnovu kultúrnych pamiatok. Chceli spolu 600 miliónov korún, ministerstvo však malo na pamiatky vyčlenených len 30 miliónov. Vďaka štrukturálnym fondom Európskej únie by sa situácia mohla zmeniť.
„Som presvedčený, že by sme zo štrukturálnych fondov únie mohli na kultúru ročne dostať okolo 500 miliónov,“ hovorí Stanislav Mičev z ministerstva kultúry.
Štátny tajomník József Kvarda predpokladá, že do roku 2006 by Slovensko mohlo na kultúru získať približne 100 miliónov eur. Potom by mohol vzniknúť samostatný operačný program na kultúru, ako napríklad v Portugalsku, Grécku a Írsku, a za roky 2007 – 2011 by mohlo Slovensko dostať ďalších asi 100 miliónov eur.
Dnes peniaze na kultúrne projekty môžu prísť zo štyroch operačných sektorových programov – priemysel a služby, ľudské zdroje, poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a základná infraštruktúra. Išli by najmä do obnovy kultúrnych pamiatok a rozvoj kultúrnej infraštruktúry ako súčasti rozvoja vidieka. Zvýšenie návštevnosti by prispelo k rozvoju cestovného ruchu.
S ministerstvom pôdohospodárstva dohodol rezort kultúry možnosť rekonštrukcie kultúrnych domov na vidieku. Plánuje sa aj informatizácia knižníc, budovanie registra kultúry, chystá sa digitalizácia kultúrneho dedičstva.
Projekty musia byť kvalitné, Mičev tvrdí, že mnohé už existujú. Na ministerstvo prišli za posledné roky, no nemohlo ich podporiť. „Teraz je šanca peniaze získať, pozrieť sa na kvalitu týchto projektov a niektoré použiť.“
Riaditeľka odboru európskej integrácie Božena Krížiková veci nevidí tak ružovo, upozorňuje, že projekt musí navrhovateľ spolufinancovať. Preto podľa nej bude dôležité, aby Slovensko získalo nejaký úver, napríklad z Európskej banky pre obnovu a rozvoj.
MIRKA HOROBOVÁ
Informácie o peniazoch na kultúru
V najbližších dňoch by sa na internetovej stránke ministerstva kultúry mali objaviť informácie o čerpaní peňazí zo štrukturálnych fondov. Záujemcovia sa môžu obrátiť na kanceláriu štátneho tajomníka, ktorý je gestorom problematiky štrukturálnych fondov, členom prípravného výboru je riaditeľ kancelárie Stanislav Mičev. Mail kancelárie je kst@culture.gov.sk.
Niekde turistov čakajú, inde priam odháňajú
„Slovenská republika je turisticky zaujímavá krajina. Kultúrne bohatstvo máme minimálne porovnateľné s inými krajinami,“ hovorí Stanislav Mičev z ministerstva kultúry. Na Slovensku sa možnosť získavania peňazí z cestovného ruchu len málo využíva.
Dôvodov je viac. Jedni nemajú peniaze, inde chýba ochota vôbec niečo robiť. Napríklad Oravský zámok bol pred mesiacom za slnečného dňa zatvorený. Turisti zo Slovenska aj zo zahraničia zostali zarazene stáť pri bráne a mobilom sa pokúšali nahlásiť skupinovú návštevu. Číslo bolo nefunkčné. Za polhodinu sa na parkovisku v Oravskom podzámku rozčarovane otočilo asi desať áut s poľskými a českými poznávacími značkami.
Podobnú skúsenosť mali turisti o hodinu aj na hrade Strečno, kde si cez nedeľné popoludnie vyšľapali hradné schody, aby sa dozvedeli, že hrad je zatvorený.
Neporovnateľne väčší záujem o turistov majú napríklad na Červenom Kameni a Ľubovnianskom hrade, kde sa aj počas studených dní turisti stretnú s ochotným sprievodcom a kde na prilákanie turistov organizujú rôzne akcie. (hr)