BRATISLAVA – Cigarety v obchodoch a trafikách v posledných dňoch zdraželi, niekde až o dve koruny. Niektorí obchodníci priznali, že sa im míňajú zásoby. Ceny cigariet teda začali rásť ešte skôr, ako sa zvýšila spotrebná daň z tabaku.
Dôvodom rastu cien a nedostatku cigariet sú obchodné špekulácie. Niektoré firmy sa snažia zdržať v skladoch čo najviac tovaru, ktorý nakúpili ešte so súčasnou spotrebnou daňou. Od júla sa daň asi zvýši, cigarety zdražejú a zásoby sa budú dať predať omnoho výhodnejšie.
„Objavujú sa tu ľudia, ktorých sme v živote nevideli a chcú nakupovať za státisíce. Potom sa ešte čudujú, že im nechceme predávať, hoci ponúkajú hotovosť. Uprednostňujeme totiž stálych odberateľov,“ hovorí majiteľ veľkoskladu cigariet Ladislav Polyak. Podobné skúsenosti potvrdil aj jeden z dovozcov cigariet.
Situácia začína pripomínať december, keď sa ceny tiež zo dňa na deň zvýšili a niektoré značky cigariet z pultov obchodov na pár týždňov úplne zmizli. „Sme na prahu podobnej situácie. V hre však môže byť viac, keďže máme pred sebou oveľa prudší rast spotrebnej dane, než bol ten spred pol roka,“ ohlasuje šéf Philip Morris Slovakia David Tenora.
Spotrebnú daň z cigariet navrhuje ministerstvo financií zvýšiť od júla a priblížiť ju tak európskym normám. Neberie pritom do úvahy päťročné prechodné obdobie, ktoré vlani v Bruseli vybojovali slovenskí vyjednávači. Slovensko by takéto dane mohlo zaviesť až v roku 2007, ministerstvo však chce rýchlo naplniť štátnu pokladnicu, ktorá sa tento rok neplní podľa jeho predpokladov.
Od budúceho roka sa navyše znížia dane z príjmu a v rozpočte by tak mohla vzniknúť ďalšia diera. „Už dávnejšie sme avizovali, že zníženie priamych daní budeme musieť nahradiť vyššími spotrebnými daňami,“ povedal hovorca ministra financií Peter Papanek.
Výrobcovia a dovozcovia cigariet varujú: „Výsledkom môže byť, že štát vyberie nakoniec pri vyššej sadzbe menej daní, než plánuje. Ľudia síce budú fajčiť ďalej, nie však zdaňovaný produkt, ale lacnejšie cigarety,“ hovorí Tenora.
Autor: Tomáš VeleckýPETER CSERNÁK