Novela trestného poriadku je už v pripomienkovom konaní. Lipšic si od neho sľubuje efektívnejšie odhaľovanie a usvedčovanie páchateľov organizovanej trestnej činnosti a korupčných deliktov.
„Vyspelé formy zločinu majú také obranné mechanizmy, že informácie o nich sú len ťažko prístupné z vonkajšieho prostredia,“ tvrdí Lipšic. Preto podľa neho treba nájsť „vnútorný zdroj informácií“ - niekoho zo zločineckého prostredia, kto by bol ochotný vypovedať a usvedčiť predstaviteľov organizovaného zločinu. Výmenou za to by mu štát sľúbil, že ho nebude stíhať, alebo že dostane nižší trest.
Lipšic pripúšťa, že nejde o tradičnú formu boja so zločinom, ale jej použitie považuje je potrebné. Postup je bežný vo viacerých európskych krajinách. Využíva sa napríklad v Británii a Taliansku. „Organizovaná kriminalita ohrozuje samotné základy demokratickej spoločnosti,“ zdôvodňuje svoj návrh minister spravodlivosti.
Aby bol členovi podsvetia priznaný štatút korunného svedka, musí splniť určité podmienky. Najdôležitejšou je, aby trestný čin, ktorý pomôže odhaliť, bol podstatne závažnejší ako ten, ktorý spáchal sám. Korunní svedkovia budú často zaradení do programu chránených svedkov, ktorý u nás funguje už 5 rokov.
„Mechanizmus použitia korunného svedka musí byť utvorený tak, aby nemohol svoje postavenie zneužiť,“ hovorí Lipšic. Všetky výhody, ktoré svedok môže získať, dostane, až keď splní svoju časť dohody. To znamená, že najskôr musí vypovedať a usvedčiť páchateľov a až potom môže byť zastavené trestné stíhanie proti nemu alebo znížený trest, ktorý by dostal normálne. „V tomto mechanizme sa podarilo uplatniť poistku proti klamlivému konaniu korunného svedka,“ verí Lipšic. (rp)