BRATISLAVA – Protestné zhromaždenia učiteľov sa dnes budú konať po celom Slovensku. Odborári protestujú proti nedostatku peňazí na školstvo, zrušeniu tzv. 13. platu, ale aj proti tomu, že vláda nedodržiava kolektívnu dohodu.
Odborári sa s vládou dohodli, že sa platy pedagogických pracovníkov zvýšia o päť percent. Kolektívna dohoda zaručuje zvýšenie od 1. júla, vláda však rozhodla, že sa tak stane o mesiac neskôr.
„Termín mal byť dodržaný,“ myslí si predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan. Odklad zvýšenia platov pritom nepovažuje za „problém, kvôli ktorému by musela byť celá tá búrka“. Viac ho trápi, že platy v skutočnosti klesnú. „Inflácia sa zvýšila, pol platu (13. plat vo výške polovice platu - pozn. red.) sa nevyplatí.“
Obavy má Gašperan aj z toho, že sa zruší tarifné odmeňovanie verejných zamestnancov, ako to navrhuje ministerstvo práce. Dnes sú učitelia odmeňovaní podľa toho, v ktorej sú platovej triede a istý plat majú zaručený zákonom. Po novom by si plat mali dohodnúť so zamestnávateľom, ako je to v každej súkromnej firme, podľa Gašperana sa však na tom môžu popáliť.
Učitelia sú nespokojní, aj keď sa im platy budú zvyšovať. Inej početnej skupiny verejných zamestnancov - zdravotníkov - sa augustové zvýšenie platov netýka. „Vyplýva to z kolektívnej dohody. Platy v zdravotníctve sa upravujú osobitným režimom, keďže ide o peniaze zdravotných poisťovní, a nie štátneho rozpočtu,“ vysvetľuje Mikuláš Gera z ministerstva práce.
Predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár to nepovažuje za „šťastné, správne a opodstatnené“. Hovorí, že vzhľadom k odmeňovaniu lekárov v Európskej únii budú pre seba vyžadovať „podstatne vyššiu“ valorizáciu.
Zdravotníci však podľa Geru nie sú ukrátení. „Ich platy sú totiž oproti základnej stupnici vyššie približne o 30 až 65 percent.“
(joč)