
Eva Ódorová sa ako jediná zo slovenských stolných tenistiek prebojovala na MS v Paríži do 2. kola.
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Majstrovstvá sveta v stolnom tenise, ktoré sa v nedeľu skončili v Paríži, boli podľa bývalého vynikajúceho československého reprezentanta Štefana Kollarovitsa výnimočnou udalosťou a najlepšou propagáciou tohto športu. „Za uplynulé dve desaťročia to bol najvydarenejší a najpôsobivejší šampionát, ktorý som mal možnosť sledovať. Bol som nadšený atmosférou v modernej hale Bercy. Podujatie malo skvelú kulisu, trinásťtisíc divákov na finále bolo nezabudnuteľným zážitkom,“ začal opisovať svoje dojmy trojnásobný bronzový medailista z ME na prelome 60. a 70. rokov.
„Najväčším prekvapením pre mňa nebol triumf nového majstra sveta Wernera Schlagera, napokon Rakúšan skončil na svetovom šampionáte ‘99 tretí. Skôr ním je zlyhanie dvadsaťdvaročného Nemca Tima Bolla, prvého hráča svetového rebríčka a najväčšej európskej medailovej nádeje. Tridsaťročný Schlager ho napokon výborne zastúpil a prerušil viacročnú dominanciu čínskych stolných tenistov.“ Čína získala na predchádzajúcich majstrovstvách v Eindhovene 1999 a Osake 2001 všetkých päť mužských titulov. V Paríži sa ázijská veľmoc musela uspokojiť „len“ so štyrmi.
Štefan Kollarovits prežíval Schlagerov postup veľmi emotívne. „V Rakúsku som pôsobil šestnásť rokov ako hrajúci kouč. Wernera som ako desaťročného trénoval. Kľúčom jeho úspechu v Paríži bolo štvrťfinálové víťazstvo nad obhajcom titulu Wang Liqinom z Číny, v ktorom prehrával už 1:3 na sety. V semifinále potom vyhral nad olympijským víťazom Kong Linhuiom a v boji o zlato zdolal Joo Se Hjuka z Kórejskej republiky. Rakúsko získalo svetový titul prvýkrát od roku 1937, keď triumfoval v tom čase veľmi populárny Richard Bergmann. Schlager ma upútal nekompromisným útočným štýlom a veľmi rozumným, taktickým výkonom. Vypredaná hala ho za príťažlivý stolný tenis odmenila frenetickým aplauzom.“
Pri hodnotení kategórie žien a slovenskej účasti bol Štefan Kollarovits stručnejší. „Číňanky získali všetky štyri tituly, v dvojhre zaslúžene triumfovala najlepšia - Wang Nan. Z európskych hráčok ma upútala Chorvátka Tamara Borošová, ktorá získala bronz. Z našich uspokojila len Eva Ódorová. V prvom kole si hravo poradila s Poľkou Pietkiewiczovou, v druhom už nestačila na deviatu nasadenú Číňanku Guo Jue.“
Parížsky šampionát bol zaujímavý aj v zákulisí. „Najskôr to boli problémy s cestovaním športovcov i divákov do haly, ktoré spôsobil štrajk francúzskych prepravcov. V kuloároch sa veľa hovorilo o nebezpečenstve z epidémie SARS. Organizátori pripravili v súvislosti s účasťou ázijských športovcov viacero prísnych opatrení. Diskusie vyvolal aj o návrh Číňanov na kongrese svetovej federácie ITTF na vrátenie predchádzajúceho počítania setov do 21 bodov. Skrátenie im zjavne nevyhovuje. Návrh napokon čínski funkcionári z programu stiahli. Majstrovstvá poznačila aj politika. Dvaja stolní tenisti zo Saudskej Arábie a Jemenu odmietli nastúpiť proti izraelskému reprezentantovi a namiesto toho odohrali zápas proti sebe.“