
Rakúšan Werner Schlager (vľavo) servuje počas semifinále dvojhry na majstrovstvách sveta stolných tenistov s Číňanom Kongom Linghuiom. V Paríži sa napokon dočkal prekvapujúceho zlata, keď vo finále zdolal Juhokórejčana Joo Se Hjuka 4:2 na sety. FOTO - TASR/AFP
Tradičnú hegemóniu Číny na stolnotenisových majstrovstvách sveta narušil tohto roku na šampionáte v Paríži nečakane Rakúšan Werner Schlager. Tridsaťročný hráč SVS Niederösterreich, ktorý si v medzinárodnej Superlige meral sily so slovenskými klubmi, zdolal vo štvrťfinále obhajcu titulu Wang Liqina z Číny 4:3, v semifinále rovnakým výsledkom jeho krajana olympijského víťaza Kong Linhuia a vo finále Joo Se Hjuka z Kórejskej republiky 4:2 po setoch 11:9, 11:6, 6:11, 12:10, 8:11, 12:10. Rakúsko má stolnotenisového majstra sveta po 66 rokoch.
Kľúčom k víťazstvu vo finálovej bitke bol štvrtý set, v ktorom Schlager za stavu 7:10 odvrátil tri setbaly, obrátil na konečných 12:10 a ujal sa vedenia 3:1 na sety. Dvadsaťtriročný Kórejčan, ktorý prišiel na šampionát ako 61. hráč svetového rebríčka, stačil ešte znížiť na 2:3, avšak v šiestom sete premenil šiesty nasadený Schlager svoj druhý mečbal a 13-tisíc divákov hale Bercy aplaudovalo novému majstrovi sveta.
V Rakúsku prirovnávajú tento úspech k prvenstvu tenistu Thomasa Mustera na grandslamovom turnaji Roland Garros pred ôsmimi rokmi.
„Všetko sa odohráva v hlave, keďže pri vyrovnanosti svetovej špičky u mužov môže každý zdolať každého,“ vravel čerstvý majster sveta. „Psychická odolnosť je rozhodujúca. Vo finále som si ani na sekundu nepripustil, že by som mohol prehrať.“
Schlager priznal, že výrazne mu pomohli skúsenosti z tréningu s reprezentačným kolegom Čenom Weixingom, ktorý má čínsky pôvod a hrá podobný štýlom ako finálový súper Joo Se Hjuk - z bekhendu defenzívne a z forhendu s útočnými výpadmi. V rakúskom tíme vyrastal pri inom naturalizovanom Číňanovi Ding Jimovi. Ázijskí stolní tenisti preňho nikdy neboli strašiakmi.
Rakúsky stolný tenista je prvým Európanom od čias slávneho Švéda Jana-Oveho Waldnera, ktorý po šiestich rokoch prerazil na MS nadvládu Ázijčanov. V Paríži brali Číňania štyri z piatich zlatých medailí, chýbala im len v dvojhre mužov. Schlagerovou zásluhou má Európa jediný titul.
Werner sa doteraz mohol v dvojhre pýšiť bronzovou medailou z MS 1999 i bronzom z ME 2002. V roku 2000 vyhral tradičný turnaj Top-12, má na svojom konte aj štyri prvenstvá z turnajov Grand Prix. Vo svetovom rebríčku sa doteraz najvyššie vyšplhal na 4. miesto. Po šampionáte v Paríži je nová situácia.
„Viackrát som bol blízko postu európskej jednotky a zakaždým mi ušla. V Paríži som zabil tri muchy jednou ranou: som číslom jeden na kontinente, vo svete i majstrom sveta,“ tešil sa Werner Schlager.
ONDREJ GAJDOŠ