eho reprezentanta politickej strany, pred ktorou väčšina z nich utekala z bývalého Československa.
Ransdorfa si v sále zo začiatku takmer nikto nevšimol a nezaregistrovali ho ani usporiadatelia slávnosti. Vyviedli ho až počas koncertu skupiny Čechomor, ktorá v New Yorku končila pred nadšeným publikom americké turné. Ľuďom v sále ho oficiálne predstavil organizátor koncertu Miroslav Bednář, inak predstaviteľ ODS v pražskom zastupiteľstve. Vyvolalo to krátky piskot. „Takýto človek medzi nás prišiel,“ zhrnul pocity krajanov Petr Bísek, vydavateľ krajanských Amerických listov a bývalý predseda krajanského spolku, ktorý komplex Bohemian Hall spravuje.
Terajší predseda spolku Oldřich Holubář potom tlmočil komunistovi želanie krajanov, aby odišiel. Ransdorf sľúbil, že dopije kávu, rozlúči sa a odíde, ale vedeniu podniku sa zdalo, že sa príliš zdráha a vyslalo na poslanca ochranku. A v jej sprievode odišiel do Zlatej Prahy, čo je druhá česká reštaurácia v Astórii.
„Myslím si, že musíme tolerovať politické názory a nemôžeme vyvádzať niekoho zo sály len preto, že má iný politický názor,“ povedal Bednář s tým, že vie, čo komunisti urobili a robia. Na otázku, či predsa nebolo trúfalé pre komunistického poslanca prísť medzi krajanov, odpovedal: „Dnes je to parlamentná strana.“
Ransdorf je v Spojených štátoch na súkromnom pracovnom pobyte a prednáša v Stredisku európskych štúdií Newyorskej univerzity o českej ľavici a hlavných prúdoch svetového marxizmu. O festivale sa dozvedel v českej misii pri OSN v New Yorku a napadlo ho, že by sa mohol pozrieť, ako žijú v New Yorku krajania. „Bol som svedkom veľmi sympatických a priateľských reakcií,“ vysvetlil atmosféru prijatia. „Konanie pána Bíska či jeho kolegov pokladám za úbohosť,“ povedal Ransdorf.
VLASTIMIL MILÝ, čtk,
New York