
Nového čínskeho prezidenta nečakali v Moskve žiadne okázalé prijatia, len tie najnutnejšie oficiality, medzi ktoré patrí aj prehliadka čestnej stráže. FOTO - ČTK/AP
Who is Hu? (Kto je Chu?), pýta sa zvedavý Západ, ale vlastne aj celý svet. Chu Ťin-tchao, nový prezident najľudnatejšej krajiny na svete, včera vyrazil na svoju prvú zahraničnú cestu. Svet sa má podľa pekinských pozorovateľov pripraviť na uhladeného politika so spôsobmi biznismena.
Dvojtýždňová cesta čínskeho prezidenta so zastávkami v Rusku a Európe dáva prvú možnosť, aby sa s ním osobne spoznali aj najvýznamnejší svetoví politici.
Na začiatok si zvolil Chu stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Je to logické, rusko-čínske vzťahy sú veľmi dobré a Chu, ktorý sa chystá ich dostať podľa oficiálnej čínskej tlače na „novú výšku“, nemá dôvod sporiť sa s Putinom. Obe krajiny sa zhodujú v zásadných otázkach svetovej politiky a rovnako dôležitý je pre obe vzájomný obchod.
Potom naňho čakajú oslavy v Putinovom Petrohrade, kde sa stretne s americkým prezidentom Georgeom Bushom a britským premiérom Tonym Blairom. Nasledovať bude francúzske kúpeľné mesto Evian, kde sa Čína ako pozorovateľ zúčastní na stretnutí „klubu najbohatších“, zoskupenia priemyselne najvyspelejších krajín G8. Komunistická Čína síce tvrdí, že sa do tohto elitného klubu nechystá, ale pre krajinu, ktorej hospodársky rast je založený na vývoze, je spolupráca s krajinami G8 mimoriadne dôležitá.
Už včerajšie skromné prijatie Chua na moskovskom letisku bez veľkých ceremónií takých typických pre jeho predchodcu Ťiang Ce-mina ukázalo, že do sveta sa vybral nový typ čínskeho politika.
Zatiaľ čo žoviálny Ťiang občas počas rokovaní zarecitoval báseň v ruštine alebo angličtine, zaspieval pieseň a pani Lauru Bushovú presvedčil, že veľmi rád tancuje na recepciách, Chu má radšej rokovania v ústraní, hovorí len po čínsky a radšej prejde hneď k veci.
Jeho partneri na rokovaniach vraj oceňujú jeho vecnosť. Svoje diplomatické schopnosti môže osvedčiť na stretnutí s Bushom. Spojené štáty len vo štvrtok schválili ekonomické sankcie proti Číne za to, že s Iránom údajne spolupracovala na vývoji balistických striel. Pre Čínu to bude znamenať, že nasledujúce dva roky nemôže vyviezť tovar do USA za viac ako 200 miliónov dolárov.
Potom, ako sa ešte pred cestou podrobil Chu a celá jeho delegácia lekárskym testom na vírus SARS, ho čakajú určite aj rozhovory o tejto chorobe, naisto sa dá rátať, že Busha bude veľmi zaujímať aj Severná Kórea.
Predovšetkým to však bude predstavovanie sa - svet ho má spoznať a čínski obyvatelia sa v správach pri pohľade na Chua s Bushom a Putinom presvedčia, že Čína je svetovou veľmocou.
MAREK CHORVATOVIČ