i EÚ sa blíži k dokončeniu historického návrhu, ktorý má byť prezentovaný na summite európskych lídrov v gréckom Solúne 20. a 21. júna. Prezídium konventu, na čele ktorého stojí bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d´Estaing, dnes predložilo aktualizovaný návrh prvej časti venovanej cieľom EÚ a jej inštitúciám. Nezmenené však zostali diskutované návrhy týkajúce sa právomoci a podoby európskych inštitúcií, ukazujúc tak hĺbku nezhôd.
"Stále sú veľké rozdiely...čo som vyrozumel je, že tento týždeň už nebude ďalšia debata o inštitúciách," uviedol hovorca Európskej komisie (EK) Stefaan De Rynck. "Je určite pravda, že sa tu začína časový tlak," dodal. Komisia presadzuje veľké rozšírenie kvalifikovanej väčšiny, a zjednodušenie spôsobu výpočtu väčšiny kvôli urýchleniu rozhodovacieho procesu. Na to je potrebné schváliť rozhodnutie, ktoré by podporila najmenej polovica členských štátov reprezentujúcich viac ako polovicu európskej populácie. Prezídium vyžaduje prah najmenej 3/5 obyvateľstva.
Španielsko a niektoré menšie štáty však bojujú za zachovanie komplexu pravidiel hlasovania obsiahnutých v Zmluve EÚ z Nice z roku 2000, pretože môžu ľahšie zablokovať rozhodnutia. Zmluva z Nice zaradila Španielsko medzi "veľké" krajiny" s takmer toľkými hlasmi, ako má Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Taliansko, aj keď má menej obyvateľov. De Rynck ďalej povedal, že EÚ hrozí paralýza, ak sa nepodarí zmeniť systém hlasovania, keď sa blok rozšíri z 15 na 25 štátov. Konvent ešte musí odsúhlasiť veľkosť a štruktúru EK ako aj to, či by Európska rada (vrcholný orgán EÚ zložený z najvyšších predstaviteľov členských krajín únie) mala mať dlhodobého predsedu, čo je želaním Británie a Francúzska.
Vo Varšave v pondelok opätovne vyjadrili podporu zriadeniu postu ministra zahraničných vecí EÚ ministri pre európske otázky Nemecka, Francúzska a Poľska, najväčšej krajiny z desiatky pristupujúcich. Na stretnutí takisto vyzvali na rozšírenie kvalifikovanej väčšiny v zahraničnej politike - podľa Británie je to však oblasť pre národné vlády. Giscardov hovorca Nikolaus Meyer-Landrut povedal, že v návrhu sa bude nachádzať, že európske právo je nadradené národnej legislatíve - čo hnevá britských euroskeptikov. "Členské štáty môžu mať rozdielne zákony a nemusí v nich byť zmienka o práve spoločenstva...nejde o inováciu, ale o popis stavu záležitostí, v ktorých sa nachádzame," povedal.
Prezídium predloží zvyšok návrhu textu budúcej ústavy EÚ v utorok. 105-členný konvent predebatuje úpravy v piatok a sobotu a na ďalších dvoch plenárnych zasadnutiach pred summitom EÚ v Solúne (Thessaloniki).