Brusel 26. mája (TASR) - Konvent o budúcnosti EÚ zverejnil dnes prvú časť konečného návrhu európskej ústavy, ktorá sa týka základných ustanovení, ako názov únie, jej ciele a hodnoty alebo práva jej obyvateľov.
Medzi prvými 60 článkami však chýbajú tie najspornejšie, ktoré sa týkajú inštitúcií EÚ a rozdelenia právomocí medzi nimi, vrátane otázky budúceho predsedníctva únie.
Prezídium Konventu totiž ešte nestihlo spracovať názory delegátov a predložilo inštitucionálne články v pôvodnej podobe, ktorá v apríli vyvolala nesúhlas väčšiny členov Konventu.
Zatiaľ čo šéf Konventu Valéry Giscard dďEstaing a veľké krajiny presadzovali vytvorenie stáleho prezidenta EÚ, zrušenie rotujúceho predsedníctva a zníženie počtu členov Európskej komisie, menšie krajiny, vrátane Slovenska, chceli v podstate opak.
Kompromis sa stále nenašiel a novú verziu sporných článkov by mali dostať delegáti na plenárnom zasadnutí Konventu koncom tohto týždňa.
Z prvých 60 článkov európskej ústavy vyplýva, že názov Európskej únie sa nezmení, hoci pôvodne sa uvažovalo o mene Zjednotená Európa či Spojené národy Európy. Únia podľa prvého článku niektoré právomoci vykonáva na "komunitárnom" princípe namiesto "federálneho", ktorý figuroval v pôvodnej verzii. Prezídium tak reagovalo najmä na nesúhlas Británie.
Únia je založená na hodnotách rešpektovania ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, právneho štátu a ľudských práv, hovorí druhý článok. Chýba zmienka o náboženských hodnotách, ktorú požadovalo viacero členov Konventu. Tá bude nakoniec len v preambule ústavy, ktorá ešte nie je dokončená.
Z ďalších článkov vyplýva, že EÚ bude mať vlastnú právnu subjektivitu, ktorú doteraz nemala. Občania únie budú mať národné občianstvo, ktoré bude doplnené, nie však nahradené európskym občianstvom.
Jeden z článkov upravuje tiež možnosť členského štátu dobrovoľne opustiť EÚ, čo doterajšie zmluvy o únii neupravovali.
V utorok má Konvent zverejniť druhú časť ústavy. Pôjde o články týkajúce sa Charty základných práv EÚ, rozhodovacieho procesu a záverečné ustanovenia.
V piatok a v sobotu bude prvýkrát o ucelenom návrhu ústavy rokovať plenárne zasadnutie Konventu, ktorý má konečný návrh predložiť 20. júna na summite v gréckom Solúne.