Odborári zo štúdií STV v Banskej Bystrici a Košiciach vo štvrtok pristúpili na rokovania s vedením televízie o výpovediach. Závodný výbor z Bratislavy zatiaľ na navrhnuté termíny stretnutia nereagoval, hoci, ako tvrdí člen krízového manažmentu Branislav Záhradník, dostali všetky informácie potrebné na prerokovanie výpovedí.
Ústredný riaditeľ Richard Rybníček listom vyzval odbory v Bratislave, aby stanovisko závodného výboru k výpovediam tlmočili do dnešného rána. „Ak to nebudú akceptovať, budeme konštatovať, že STV ako zamestnávateľ splnila povinnosť vopred prerokovať výpovede s príslušným odborovým orgánom,“ povedal Záhradník.
Výpovede už prešetroval aj Okresný úrad práce Bratislava IV. Jeho stanovisko hovorí, že po právnom preskúmaní dohôd o rozviazaní pracovného pomeru nezistil žiadny rozpor vo vzťahu k Zákonníku práce a zákonu o zamestnanosti a potvrdil, že v prípade záujmu prepúšťaného zamestnanca mu pri uzavretí tejto dohody budú zachované všetky zákonné práva a nároky.
Odborári považujú oznámenia o zrušení pracovnej pozície, ktoré dostalo viac ako tisíc nadbytočných zamestnancov STV, za neplatné. „Nebol tam originálny podpis riaditeľa Rybníčka,“ povedal Peter Tóth, zástupca jednej z televíznych odborových organizácií. Záhradník z krízového manažmentu označil jeho slová za nezmysel. Oznámenia, ktoré v premietacej miestnosti vedenie odovzdávalo, mali podľa Záhradníka len informatívny charakter. „Nie sú totiž výpoveďami, pri ktorých sa originálny podpis, samozrejme, vyžaduje.“
Prípadom sa v súčasnosti zaoberá Inšpektorát práce. „Zatiaľ je to v štádiu šetrenia. Budeme postupovať podľa zákona, keď zistíme jeho porušenie, budeme odborárov a vedenie informovať,“ povedal inšpektor práce Jozef Čapkovič.
V STV boli koncom týždňa aj pracovníci Národného inšpektorátu práce, ktorí zamestnancov informovali, aké sú ich práva a povinnosti po strate zamestnania. (hr)