
Vlani bol v Nigérii summit afrických krajín o malárii a pri tejto príležitosti predstavili najväčšiu moskytiéru na svete. Sieť mala upriamiť pozornosť na jedného z najväčších zabijakov – maláriu. Bola 20 metrov široká a tri metre vysoká a 225-krát väčšia ako normálna moskytiéra. „Ide o najväčšiu posteľnú sieť tohto druhu, akú kedy vyrobili,“ povedal zástupca Guinnessovej knihy rekordov. Maxi sieť vyrobili ako súčasť kampane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá sa snaží bojovať proti malárii. V Ázii sa často možno stretnúť s takmer ľahostajným prístupom k tejto chorobe. Miestni obyvatelia ju neberú snáď ani vážnejšie ako bežné prechladnutie a žijú s ňou bez toho, aby im prekážala. Najčastejšie spôsobuje problémy cudzincom. WHO sa snaží, aby sa moskytiéry viac využívali. Považuje ich totiž za veľmi účinnú ochranu. FOTO – TASR/EPA
BRATISLAVA – To, ako sa pred cestou do exotickej krajiny postarať o svoje zdravie a znížiť riziko ochorenia, dovolenkárom najlepšie poradia na oddeleniach cudzokrajných chorôb Fakultných nemocníc v Bratislave, v Martine alebo v Košiciach.
Cestovné kancelárie informácie o tom, aké choroby môžu turistu na cestách postretnúť, nepodávajú vždy a ani nie všetky.
„My sprostredkujeme ubytovanie, cestu, stravovanie, ale ostatné informácie neposkytujeme. Ak sa chcete niečo dozvedieť o chorobách a očkovaní v krajine, ktorú chcete navštíviť, pozrite si internet, možno tam niečo nájdete,“ povedal pracovník cestovnej kancelárie Neckermann, ktorá ponúka aj exotické dovolenky, napríklad zájazdy do Kene.
„Záujem o takéto exotické a drahé dovolenky veľmi upadol. Bohatí ľudia už obišli celý svet a ostatní na to nemajú. Ale myslím si, že ísť do Afriky alebo niekde do Ázie nie je až také nebezpečné. Najhoršie je to vo vnútrozemí, na vidieku. Naše hotely sú v turistických centrách, tam by to malo byť bezpečné,“ dodali v Neckermannovi.
Ani v cestovnej kancelárii Sep Tour, špecialistovi na africké safari, nám o rizikách dovolenky v exotickej krajine nepovedali viac.
Dozvedeli sme sa iba to, že doteraz sa všetci ich klienti vrátili domov zdraví.
O nebezpečenstve sa začne hovoriť, až keď v krajine vypukne epidémia, ako napríklad júlový prípad meningitídy v Bulharsku.
„O tri týždne letím do Egypta, na Níl. Na internete som našla všetky potrebné informácie aj kontakt na oddelenie cudzokrajných chorôb. Vakcína proti hepatitíde a brušnému týfusu ma síce stála 1500 korún, ale riskovať nechcem,“ povedala Zuzana z Bratislavy.
Vakcíny, prípadne antimalariká si musí záujemca zaplatiť sám. Zaočkovať ho však môže aj obvodný lekár. (maj)