
Sudánsky pacient podstupuje liečbu malárie. FOTO – TASR/AP
KOŠICE – Dvadsaťpäťročná dcéra štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimila Podstránskeho zomrela v nedeľu v košickej nemocnici na maláriu. Bezprostrednou príčinou smrti bolo zlyhanie životne dôležitých orgánov. Odborníci tvrdia, že prenosu choroby sa obávať netreba.
„Ochorenie sa neprenáša priamo z človeka na človeka, ale potrebuje prenášača – istý druh komára,“ hovorí primár infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura MUDr. Bartolomej Magyar.
Na tejto klinike bola 25-ročná pacientka hospitalizovaná od stredy minulého týždňa po prevoze z trebišovskej nemocnice. Ležala na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Podľa lekárov malo ochorenie mimoriadne ťažký priebeh a smrť bola neodvratná.
„Ochorenie spôsobil parazit nazývaný Plasmodium malariae prenášaný komárom z rodu Anopheles. Existuje viacero druhov plazmódií, práve tento druh je však najzákernejší a vyvoláva najťažšiu maláriu. Pacientku sme prijali vo veľmi pokročilom štádiu choroby a medicína jej už nedokázala pomôcť,“ hovorí MUDr. Magyar.
Malária je veľmi časté ochorenie v krajinách rovníkovej Afriky a Južnej Ameriky a neraz sa stáva, že si ho nepripravení turisti privezú domov. Ročne navštívi infekčnú kliniku niekoľko pacientov s maláriou, ale s takým ťažkým priebehom sa košickí lekári zatiaľ nestretli.
Chorobe sa dá predísť. I keď neexistuje vakcína, účinné je používanie špeciálnych liekov – antimalarík, tie však mladá žena údajne neužívala. „Antimalarík je niekoľko druhov a mali by byť dostupné aj u nás v lekárňach. O vhodnosti použitia takýchto prípravkov, prípadne iných liekov, pri ceste do rizikových krajín sa treba včas informovať. Odporúčam všetkým, ktorí majú namierené do oblasti rovníka, aby sa niekoľko týždňov pred cestou zaujímali o riziká, ktoré v danej krajine hrozia, a o možnosti prevencie,“ hovorí primár.
Antimalariká podľa našich zistení nie sú v lekárňach voľne dostupné. Lekárnici ich však sú schopní zabezpečiť do dvadsiatich štyroch hodín. Lieky zneškodňujú parazita, ktorý sa množí v krvi a rozkladá červené krvinky.
Mladá žena sa podľa všetkého nakazila v Kamerune, kde strávila v júli spolu s matkou dva týždne. Uštipnutie komárom však ani jedna z nich nezaregistrovala. Aj keď inkubačná lehota malárie býva zvyčajne niekoľko týždňov, u mladej ženy sa problémy objavili veľmi skoro. Už v Kamerune mala tráviace ťažkosti a krátko po návrate na Slovensko (docestovala 27. júla) dostala teploty. Návštevu infekčného oddelenia odďaľovala, čo sa jej stalo osudným. Štrnásteho augusta ju hospitalizovali v trebišovskej nemocnici (mala už charakteristické príznaky).
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ