VIEDEŇ – Prijatie rakúskych susedov do Európskej únie nespôsobí žiadnu veľkú vlnu prisťahovalectva do alpskej republiky. Doterajšie požiadavky Strany slobodných a odborov na úplnú ochranu domáceho pracovného trhu boli prehnané, napísal včera rakúsky denník Die Presse. Hlavný problém naopak vidí v neochote urobiť reformy, a to často i v členských krajinách Európskej únie.
„Kto si zanalyzuje situáciu v susedných štátoch, musí dospieť k záveru, že pre rakúsky pracovný trh sa problém udrží v úzkych medziach,“ dodáva. Pochopil to i šéf opozičných sociálnych demokratov Alfred Gusenbauer, keď sa od návrhov na úplné zabránenie príchodu pracovníkov po rozšírení EÚ dištancoval.
Slovinsko nebude predstavovať žiadny problém, tam pracuje v súčasnosti viac Rakúšanov než naopak. Maďarsko má v jednej oblasti nedostatok pracovníkov a Česko nie je žiadnou vysťahovaleckou krajinou. „Zostáva jedine Slovensko, jeho pracovné sily už dnes pendlujú na východorakúske územie,“ zdôrazňuje denník s tým, že i tento problém možno zvládnuť prechodnými obdobiami.
„Pravý problém nie je v slobode pohybu pracovníkov. Skutočným problémom sú náklady na rozšírenie, ktoré však neplynú z chudoby týchto krajín, ale z nedostatočnej politickej vôle na reformy z tejto a druhej strany hraníc Európskej únie,“ zdôrazňuje Die Presse.
„Kandidátske krajiny sú každý rok skúšané, či už na vstup dospeli. Európska únia bohužiaľ nie.“ Zapojiť nových členov do existujúcich pravidiel by bolo podľa denníka ekonomickým nezmyslom. (čtk)