e preto odporúčame po 25. máji vykonať ošetrenie bežnými prípravkami proti húseniciam, a to organofosfátovými prípravkami ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, RELDAN 40 EC, SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP a ZOLONE EC, pyretroidnými prípravkami CYPER 10 EM a NC 10 EM, CYPRIN 10 EC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, KARATE 2,5 EC a 2,5 WG, MAVRIK 2 F, TALSTAR 10 EC a VAZTAK 10 EC a 10 SC, kombinovaným prípravkom s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou NURELLE D a prípravkami s účinnou látkou z inej skupiny, ako sú menované, CALYPSO 480 EC a TREBON 10 F. Stromy ošetrené prípravkami proti vajíčkam ošetrovať netreba.
V ostatných severnejších oblastiach ohraničených približne okresmi Trenčín, Prievidza, Banská Bystrica, Prešov, Humenné a severnejšie od nich možno po 23. máji ošetrovať prípravkami proti vajíčkam, a to DIMILIN 48 SC, INSEGAR 25 WP, MATCH 050 EC, NOMOLT 15 SC a RIMON 10 EC. V týchto oblastiach ešte nemožno použiť ostatné prípravky, ktoré v tomto štádiu nie sú účinné a používajú sa približne o ďalších 10 dní od uvedeného termínu. V polohách nad 600 metrov obaľovač jablčný väčšinou nespôsobuje významnejšie škody, takže ochranu proti nemu možno aj vynechať.
Naďalej treba venovať pozornosť ošetreniu proti múčnatke, chrastavitosť nemá momentálne vhodné podmienky na rozvoj.
V najsevernejších oblastiach a v polohách nad 600 metrov nad morom možno ešte ošetrovať proti obaľovačovi slivkovému prípravkami CALYPSO 480 SC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, SUMITHION SUPER a ZOLONE EC, a to po 27. máji.
Druhá polovica mája je časom na ďalšie ošetrenie proti mére hruškovej. Keďže jediným povoleným prípravkom je NOMOLT 15 SC spolu s CITOWETT-om na zvýšenie priľnavosti, je výhodné spojiť účinnosť tohto prípravku s ochranou proti obaľovačom. Zároveň treba upozorniť aj na ekologický prístup k ochrane a neničiť nevhodnými postrekmi širokospektrálnymi insekticídmi, medzi ktoré patria najmä pyretroidné prípravky, prirodzených nepriateľov mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.
Vývoj pásavky zemiakovej v zemiakoch pokračuje, začali sa liahnuť jej prvé larvy. Účinné je skoré ošetrenie špeciálnymi prípravkami na začiatku liahnutia lariev, a to prípravkami BONUS, CONSULT 100 EC, MATCH 050 EC, NOMOLT 15 SC, NOVODOR FC a RIMON 10 EC. Pri správnom ošetrení nie je väčšinou potrebný opakovaný zásah. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky už neúčinné. Ostatné prípravky sa používajú v období maximálneho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi takéto prípravky patria – karbamáty FURADAN 350 F a MARSHAL 25 EC (pozor – sú to zvlášť nebezpečné jedy!), kombinované prípravky s pyretroidnou a organofosfátovou účinnou látkou ACORD, KOMPLET, KOMPLET NC a NURELLE D, ďalej nová skupina tzv. neonikotínoidy ACTARA 25 WG, CALYPSO 480 SC a MOSPILAN 20 SP a iné bez udania skupiny účinných látok BANCOL 25 WP a REGENT 800 WG. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať. I keď častejšie dochádza k problémom v porastoch priamo opeľovaných včelami, netreba podceňovať ani kvitnúce buriny v zemiačniskách.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OORF