Strážca krásnej línie

Ženské prsia sú večnou témou umelcov, symbolom materstva aj predmetom erotických predstáv mužov. O dobrej podprsenke sa hovorí, že je základom šťastnej rodiny. Žene totiž dokáže dodať aj ubrať sebavedomie. Vďaka Adriane Sklenaříkovej sa podprsenka Wondeb


Slovenka Adriana Sklenaříková preslávila značku Wondebra po celom svete. Vypchávky dokážu pomôcť k ilúzii kyprejších tvarov.


ra stala hitom na celom svete, spisovateľka Halina Pawlowská svojimi objemnými vnadami v kvalitnej podprsenke zas vylepšila náladu mnohým nadmerne obdareným ženám u nás. Pekné totiž býva iba to, čo sa páči a má úspech.

Podprsenka ako súčasť dámskej garderóby má zaujímavú históriu.

Mozaika na Sicílii

Korzety vyrobené z medených plátov ženy nosili na starovekej Kréte už okolo roku 1800 pred Kristom. Aj v antickom Ríme ženy nosievali pruhy látky podporujúce a zakrývajúce prsia. S ich zobrazeniami sa môžeme stretnúť na pompejských freskách, známa je mozaika 10 dievčat v bikinách na Sicílii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Klasické korzety spevnené kosticami sa objavujú v 16. storočí. Ich rozšírenie sa pripisuje Kataríne Medicejskej, ktorá presadila, že na dvore francúzskeho kráľa Juraja II. nemohli slúžiť dvoranky s vyvinutým poprsím. Na optické zoštíhlenie používali nezdravý a nepohodlný korzet, ktorý sa za 350 rokov rozšíril po celej Európe a dostal sa aj do Ameriky.

Patent z vreckoviek

Spisovateľka Susanne Kubelka píše v románe Prasknutá šnurovačka o snahách na spríjemnenie nepohodlného kruniera na konci 19. storočia. Na prelome storočí prišiel do módy „zušľachťovač ňadier“, ktorý sa už trocha ponášal na dnešnú podprsenku.

Prielom nastal v roku 1913 vďaka Mary Phelps Jacobovej, mladej dáme z New Yorku. Keď si obliekla svoju novú večernú róbu z jemnej látky, zistila, že korzet vyčnieva z výstrihu a navyše tuhé kostice vidno pod pavučinkovým materiálom. Vzala preto dve hodvábne vreckovky, ružové stuhy a vyrobila podprsenku. Na priateľky urobila taký dojem, že ju požiadali, aby im tiež takú ušila. Neskôr si podprsenku nechala patentovať a pod menom Caresse Crosbyová začala s jej výrobou. Mary však nebavilo starať sa o obchod, a tak predala svoj patent Warner Brothers Corset Company v Connecticute. Za 1500 dolárov. Počas tridsiatich rokov zarobil Warner na jej patente viac ako 15 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Ideál vždy iný

V dvadsiatom storočí sa ideál ženských pŕs vyvíjal, „vzorové“ miery sa menili približne každých desať rokov. V roku 1912 sa z Francúzska rozšíril kult malých ňadier, ktorý pretrval až do roku 1925. Išlo to až tak ďaleko, že ideálom sa stala úplne plochá hruď a v obchodoch ponúkali splošťovacie podprsenky.

Plné pevné poprsie sa postupne dostávalo do popredia a v roku 1945 sa stalo hitom. Ženy hľadali podprsenky s vypchávkami a na zväčšovanie používali množstvo trikov. Francúzi k tomu pridali osí driek a zrodil sa ženský sexsymbol päťdesiatych rokov.

Šesťdesiate roky boli aj v tejto oblasti symbolom slobody. Márne by sme hľadali nejaký vzor. Nasledujúce desaťročie opäť vyzdvihlo chlapčenský vzhľad. Viac ako desať rokov bola ideálom krásy anglická Twiggy a ženy s poprsím sa stali beznádejne nemodernými.

SkryťVypnúť reklamu

Chirurgické vylepšenia

Koniec osemdesiatych rokoch sa prejavil zvýšeným záujmom o plastických chirurgov. V Amerike sa zrodili obrovské silikónové prsia, ktoré sa v trocha jemnejšej podobe zachovali dodnes. Medzi dámy, ktoré si dali zväčšiť prsia, patria Jane Fondová, Brigitte Nielsonová, Melanie Griffitová, Gwyneth Paltrowová, speváčka Cher či Ivana Trumpová. Za zmenšenie poprsia zaplatila Pamela Andersonová, speváčka Samantha Foxová a pornohviezda Dolly Busterová. Pripravila:

Barbora Laucká

Foto – archív

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu